Zemětřesení je “realita”, preventivní opatření jsou “nutností

Zemětřesení je "realita", preventivní opatření jsou "nutností

Po únorových zemětřeseních 6 Kürşat KÖZ, generální ředitel společnosti Sigortambir, který vyzval k mobilizaci s poselstvím “NULOVÁ TOLERANCE v povědomí o povinném pojištění proti zemětřesení”, zopakoval svou výzvu k výročí zemětřesení a řekl: “Naším cílem v Turecku, které se nachází v zóně zemětřesení, by mělo být 100 procentní vědomé pojištění. Pro úplné finanční zabezpečení je třeba uzavřít povinné pojištění proti zemětřesení a pojištění domácnosti společně.”

Po únorových zemětřeseních 6 Kürşat KÖZ, generální ředitel společnosti Sigortambir, který vyzval k mobilizaci s poselstvím “NULOVÁ TOLERANCE v povědomí o povinném pojištění proti zemětřesení”, zopakoval svou výzvu k výročí zemětřesení a řekl: “Naším cílem v Turecku, které se nachází v zóně zemětřesení, by mělo být 100 procentní vědomé pojištění. Pro úplné finanční zabezpečení je třeba uzavřít povinné pojištění proti zemětřesení a pojištění domácnosti společně.”

Pojištění pro případ přírodních katastrof (TCIP), které bylo založeno po zemětřesení v Marmaře 17. srpna 1999, vyplatilo od data svého založení do 6. listopadu 2023 na škodách po zemětřesení celkem 35 miliard 906 milionů 326 tisíc 376 TL. Přibližně 96 % těchto plateb, tj. 34 miliard 440 milionů 530 tisíc 375 TL, bylo zaznamenáno jako platby za škody provedené až po zemětřeseních z 6. února.

Podle údajů Ředitelství pro strategii a rozpočet předsednictví přesáhly celkové materiální škody a hospodářské a finanční ztráty způsobené zemětřesením 6. února v 11 provinciích 2 biliony TL. Tato bilance byla přibližně 6krát vyšší než při zemětřesení v Marmaře.

Tento finanční obraz opět odhalil skutečnost, že nejdůležitějším finančním zajištěním lidí, kteří čelí velké katastrofě, je povinné pojištění proti zemětřesení a pojištění domácnosti.

Dne 6. února 2023 uplynul přesně rok od katastrofy století. Katastrofa v regionu byla tak velká, že ani dnes nejsou stopy po ní zahlazeny.

Další skutečností, která se po smutné katastrofě před rokem ukázala, bylo, že “povědomí o pojištění” není v Turecku na žádoucí úrovni, a to navzdory zničeným městům a životům, které se obrátily vzhůru nohama při mnoha ničivých katastrofách v minulosti, zejména při Velkém marmarském zemětřesení.

Ve skutečnosti v regionu zahrnujícím 11 provincií, kde 6. února došlo k velké katastrofě, činil podíl domů s povinným pojištěním proti zemětřesení TCIP pouze 50 %. V celém Turecku tato míra činila 56 procent.

FINANČNÍ ZAJIŠTĚNÍ POVINNÉ POJIŠTĚNÍ PROTI ZEMĚTŘESENÍ

Kürşat KÖZ, generální ředitel společnosti Sigortambir, uvedl, že pojištění proti zemětřesení je nejdůležitější zárukou, která napraví škody způsobené velkou katastrofou a poskytne lidem finanční jistotu. KÖZ zdůraznil, že “Mobilizace povinného pojištění proti zemětřesení”, kterou rychle zavedli po únorových zemětřeseních, a vyzval tento sektor, aby v ní pokračoval, uvedl: “Rozsah výhod, které povinné pojištění proti zemětřesení lidem poskytuje, byl vidět i v oficiálních údajích, které byly po katastrofě sdíleny. V souladu s tím bylo od vzniku Povinného pojištění proti zemětřesení v roce 2000 do současnosti, včetně roku 2023, vyplaceno za domy poškozené zemětřesením celkem 35 miliard 906 milionů 326 tisíc TL škod.

Z této částky bylo 34 miliard 440 milionů TL, tj. 96 procent, zaznamenáno jako částka vyplacená po zemětřeseních z 6. února.”

Nejvyšší výplata škod v rámci TCIP byla vyplacena Hatay s 9 miliardami 405 miliony TL, následovala Malatya se 7 miliardami 477 miliony TL a Kahramanmaraş s 5 miliardami 203 miliony TL.

CÍLEM JE 100 PROCENT VĚDOMÝCH POJIŠTĚNCŮ

Na druhou stranu podle údajů o TCIP, které Velkému národnímu shromáždění Turecka předložila Agentura pro regulaci a dohled nad pojišťovnictvím a soukromými penzijními společnostmi, bylo k listopadu 2023 pojištěno pouze 11 milionů 302 tisíc 663 z celkového počtu 20 milionů 32 tisíc domů v Turecku.

V některých provinciích se po zemětřeseních začaly zvyšovat nízké sazby pojištění. Ve Vanu se tato míra zvýšila z 9 % na 78 %, v Elazığu z 35 % na 69 % a v Malatyi z 38 % na 60 %.

KÖZ upozorňuje na vysokou míru pojistného krytí v některých provinciích Turecka, kde došlo k velkým zemětřesením: “Tato míra byla zaznamenána v Bolu a Düzce ve výši 92 procent a v Yalově ve výši 88 procent. Tyto míry jsou však pro nás bohužel nedostačující. V Turecku, které se nachází v zemětřesné zóně, by mělo být cílem stoprocentní pojistné krytí. Abychom toho dosáhli, musíme všem postupně vysvětlit, že finanční zajištění, které pojištění po zemětřesení nabízí, je druhou šancí začít žít znovu. Vyzýváme celý sektor, aby k tomuto osvětovému hnutí přispěl.”

PRO PLNÉ FINANČNÍ ZABEZPEČENÍ JE POVINNÉ POJIŠTĚNÍ PROTI ZEMĚTŘESENÍ A POJIŠTĚNÍ BYDLENÍ NUTNOSTÍ!

Kürşat KÖZ, generální ředitel společnosti Sigortambir, upozornil, že lidé v Turecku se stále pojišťují spíše z povinnosti, než aby si uvědomovali výhody pojištění, a zdůraznil, že pro plné finanční zabezpečení je důležité uzavřít povinné pojištění proti zemětřesení a pojištění domácnosti.

KÖZ uvedl následující: “Od 1. 1. 2024 bylo aktualizováno krytí povinného pojištění proti zemětřesení. V souladu s tím se náklady na stavební jednotku metr čtvereční ve výši 3 tisíce 16 TL zvýšily na 6 tisíc TL. Pro vysvětlení, částka, kterou je třeba obdržet od TCIP na 100 metrů čtverečních domu, je omezena na 600 tisíc TL. K pokrytí chybějící hodnoty je zapotřebí pojištění domácnosti. Právě zde vyvstává důležitost pojištění domácnosti.

Naši občané, kteří chtějí získat větší krytí, například zabezpečení svého majetku, mohou získat dobrovolné pojištění od našich pojišťoven bez horního limitu povinného ručení, což je částka, za kterou odpovídá TCIP.”

‘ MUSÍME BÝT PŘIPRAVENI NA ISTANBULSKÉ ZEMĚTŘESENÍ’

Zemětřesení, které se v Marmarské oblasti očekává každým okamžikem, nadále znepokojuje Turecko. V regionu je pojištěno 4 miliony 437 tisíc 453 z 6 milionů 840 tisíc domů. Jinými slovy, v regionu je přibližně 2,5 milionu nepojištěných domů s mírou pojištění 64,90 %.

Kürşat KÖZ, generální ředitel společnosti Sigortambir, který rovněž varoval před Marmarským regionem, řekl: “Při Marmarském zemětřesení, na které vědci často upozorňují, že nastane, se předpokládají mnohem větší ekonomické škody, než jaké byly dosud. Je nutné být připraven po všech stránkách, včetně stoprocentního pojištění proti zemětřesení a pojištění domácností”.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Zemětřesení je “realita”, preventivní opatření jsou “nutností