e

Yaz sonu sakinliği, sığ ve sıcak deniziyle inançlı iki adres

avatar

Blogger

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Eylülde deniz tatili için Kuzey Ege her vakit âlâ bir seçenektir. Hem o buz üzere deniz suyu ısınır, hem kalabalıklar sakinleşir hem de akşamları Ege’nin nemli yapış yapış havası yerine tatlı serin bir yaz akşamı karşılar sizi. Biz bu ay Lorin’le Ayvalık’ı gezmek istedik. Ben en son, evlendiğimiz birinci yıl eşimle gitmiş, bir daha yolumu bu tarafa düşürememiştim. Sığ denizi aklıma gelince, yüzmek üzere olan Lorin için biçilmiş kaftan olduğunu düşündüm. Bodrum’dan sabah 9.00’da yola çıktık ve 13.30 civarı otelimizdeydik. Lorin, artık yol uzun dediğimde vurup kafayı uyuduğundan molasız, kolay bir seyahat oldu.

Biz davetli olarak D-Resort Murat Reis’te konakladık. İtiraf etmeliyim Lorin’le yaptığımız anne-kız tatillerinde birinci sefer dinlendim, kendime vakit ayırabildim hatta koca bir yaz 20 sayfadan öteye gidemediğim kitabımı bitirmek üzereyim. Bunun sebebi otelin çok kompakt olması. Misal odanızdan denize ya da havuza gitmek bir dakika. Bir dakikada oda, bir dakikada kids club ve restoranlara ulaşabiliyorsunuz. Lorin’i kids club’dan çıkarmak için her kezinde yalvarmak zorunda kaldım. Oyun ablaları, okulöncesi eğitmeni olduğundan çocuklarla tam manasıyla kusursuz ilgileniyorlar. Otelde vazifeli tüm işçi de keza bu türlü…

Lorin kendine birçok arkadaş buldu. Bahar, Zehra, Lina, Azra… Tam bir kız çetesiydiler. Birlikte denize girdiler, otelin kocaman bahçesinde oyunlar oynadılar… 4 yıldır hayalini kurduğum bu tatil, sonunda Ayvalık’ta bizi buldu. Ayvalık’ın neresinde kalırsanız kalın plajlarının birçoğu kum ve sığ. Uzaklaştı mı, ne olur üzere vesveseleri bırakıp rahatça şezlongunuza uzanabiliyorsunuz. Üstelik suyun ısısı da tam çocuklara nazaran… Yalnız plajların birçoğunda denizkestanesi ya da kumun içine gömülü küçük çakıllar olabiliyor, yanınızda deniz-havuz babeti götürmeyi unutmayın… Kova-kürek de alışılmış. Sarımsaklı, Badavut ve Ortunç Koyu beğenilen kıyılar.
Yeni sanat rotası Küçükköy Gelelim çocukla Ayvalık’ta görülebilecek yerlerin listesine… Pandemiyle birlikte bir oldukça göç almış. Artık rakı-balık-Ayvalık tarifini geride bıraktığını söyleyebiliriz. Orta sokaklarında butik pizzacılar, makarnacılar, tasarım eşya satan dükkânlar var. Arnavutkaldırımı orta sokaklarda pusetle ileri sürüş tekniği geliştireceğinizin de garantisini veriyorum. Yürüyebiliyorsa, orta sokakları yürütün, puset lakin kıyıda işe yarıyor.
Ayvalık merkezde görülecek kıymetli noktalardan biri Taksiyarhis Anıt Müzesi. Dışarıdan hayli mütevazı görünen bu kilisenin içi epeyce ihtişamlı ve şık. Çabucak yakınındaki Saatli Cami de görülmesi gereken bir öbür yapı. Ve doğal Şeytan Sofrası’nı unutmamak lazım. Burası günbatımını izlemek için ülkedeki en güzel yerlerden.

Tatilinizin bir akşamını Ayvalık’a ayırırsanız bir başka akşam da Cunda’yı gezebilirsiniz. İkisi bir ortada güç lakin Cunda’yı deniz hariç tutarsak yarım günde de gezebilirsiniz. Sıralamak gerekirse, Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı, Cunda Yel Değirmeni, Rahmi M. Koç Müzesi, Taş Kahve ve Anelemmatik Güneş Saati. Tüm bunların ortasında Cunda’da Lorin’in en çok memnun olduğu yerler Rahmi Koç Müzesi ve Anelemmatik Güneş Saati oldu. Elips biçimindeki çizginin içinde, bulunduğunuz ayın levhasının üzerinde duruyorsunuz. Gölgeniz hangi saat aralığına düşüyorsa saati yanılmadan öğrenebiliyorsunuz. Lorin’in 3’er saniye ortayla art geriye “Peki artık saat kaç anne” diye sorduğunu not düşeyim.

Bizim 3 günlük kısa tatilimizde son rotamız eski ismiyle Yeniçarohori yani Yeniçeri, yeni ismiyle Küçükköy oldu. Mübedelede Boşnaklar yerleşmiş. Hâlâ Boşnakların da yaşadığı bir sanat köyü artık burası. Ayvalık merkeze 10-15 dakika uzaklıkta. Birkaç yıl evvel kentten sanatçı bir kümenin buraya yerleşmesi ve köyü dönüştürme gayretiyle başlıyor her şey. Artık arnavutkaldırımları ve taş konutları olan bu köyün her bir yerinden adeta sanat fışkırıyor. Çocukların sanatla iç içe olacağı harika bir tatil rotası, muhakkak tavsiye ederim.

Deniziyle Marmara’nın incisi

Ayvalık’tan sonra, İstanbul’a geçmeden evvel yıllardır gitmediğim bir öteki nokta Erdek’i yol üstü rotamıza aldık. Otomobille yaklaşık 3 saat sürdü. Tatilcilerin yıllardır gözdesi olmayı başaran bu tatil beldesi, Çınarcık’ta büyümüş, İstanbul’da ve Tekirdağ’ın birçok sayfiyesinde yüzmüş biri olarak bana sorarsanız Marmara’nın en lakin en hoş denizine sahip.

Çoğu vakit çarşaf üzere, berraklığı harikulade, suyu tatlı serin ve denizin tabanı kum. Ne çok sığ ne de aniden derinleşiyor.

Parmos Boutique Otel’in kıyısı de havuzu da (üstte) oturma alanlarıyla çevrili, çocuklar sürekli gözünüzün önünde.

Biz konaklama için Erdek’te bu yıl yeni açılan Parmos Boutique Otel’i tercih ettik. Otel hoş bir kıyıda… 56 tane villa tipi odası var. Odanızdan denize yürüdüğünüz çimenlik alandaki havuz hem yetişkinleri hem de çocukları memnun edecek cinsten. Restoranlar da havuz ve denizin etrafında. Bu sayede hem çocukları denetim etmek kolay oluyor hem de odaya gidip gelmek yormuyor. Konaklama oda-kahvaltı, iki farklı restoranında hem akşam hem de öğlen yemeği yiyebiliyorsunuz. Fiyatlar hakikaten uygun. Erdek’te yıllardır tatil yapan arkadaşlarımın tavsiyesiyle gittiğim bu lüks konsept otel, bizi keyifli etti. Zira bölgenin yüzde 90’ı motel ve pansiyon…

Kapıdağ Yarımadası’nda görülecek pek çok hoşluk var.

Çocukluğumun sayfiyesi

İlk günü deniz ve havuzda geçirdikten sonra akşamüzeri kendimizi sokağa attık. Erdek aslında Kapıdağ Yarımadası’nın içinde bu nedenle etrafında görülecek çok yer var. Ocaklar, Narlı Köyü ve Çuğra tanınan olanlardan. Biz birinci akşam Çuğra’ya gittik. Çocukluğumun özlediğim sayfiyesi burada yaşıyor ve yaşatılıyor. Sıra sıra balıkçılar, çay bahçeleri, gazinolar, büfeler, çocuklar için cümbüş alanları, tezgâhlar… 90’lar yazlık havasını kimseler bozamamış. Kalabalık çok ancak koşturma yok, kimse bir yerden bir yere yetişmiyor. Her köşe başında selfie çeken insanların yolu da buraya şimdi düşmemiş.

Akşam yemeğinde Erdek’te çok meşhur olan aile işletmesi Hasret Mantı’da mantı ve çibörek yedik. Zeytinyağlı dolmaları da bir o kadar lezzetliydi. Yeniden Çuğra bölgesinde Kıraça mezeleriyle meşhur öbür bir yer… Uzun kıyı şeridini yürüyüp biraz da takı-toka alışverişi yaptıktan sonra günü sonlandırmak için otelimize döndük. Dönmeden Lorin’in trampolinde tam yarım saat zıpladığını da belirteyim.

Ertesi sabah otelin kahvaltısına bayıldım, açık büfe kahvaltı işini çözmüşler. Ne ortada fazla çeşitten ötürü bir yemek düzensizliği var ne de eksik bir şey. Az değil lakin çok da değil.

Kahvaltıdan sonra biraz etrafı gezmek için son günümüzde deniz ve havuzu es geçtik. Erdek 5 bin yıl kadar geçmişe sahip olan bir ilçe aslında. Münasebetiyle Roma, Bizans ve Osmanlı yapıtlarını rahatlıkla görebiliyorsunuz.
Biz yolumuzun üzerindeki Kyzikos Antik Kenti hudutlarındaki Hadrianus Tapınağı’nı gezdik. Tapınağın yayıldığı alan çok ufak, bu manada çocukları biraz arkeolojiye ve tarihe alıştırmak için harika bir başlangıç noktası. Sıkılmadan kolay kolay gezip, taşları inceleyip üstündeki yazıtlar hakkında sorular sordu Lorin: “Yatak odaları neresiymiş, havuzları yok muymuş?”

Yolumuz tekrar düşecek

Buradan sonra niyetimiz Kirazlı Manastırı’na gitmek ve bizi karşılayacak olan o harikulade tabiatta yürüyüş yapmak, günü geçirmekti… Fakat Lorin’in öğle yemeği saatine denk geldi ve orada hiçbir tesis olmaması beni düşündürdü. 40 dakika gidiş, 40 dakika dönüş yolunu hesapladığımda da bu rotayı Erdek’e tekrar gelme mazereti olması için listeden çıkardım lakin hafızama kaydettim.

Güzel bir öğlen yemeğinin akabinde zeytin ve zeytinyağı alışverişi yapmak için merkeze indik. Pazara denk gelince de uğramadan geçemedik. Tam merkezine geldiğimizde gördüm ki limandan feribotlar kalkıyor. İçimden bir ses “Acaba İstanbul mümkün mü?” dedi lakin sorduğumda Tekirdağ’a gittiğini öğrendim. Lakin buradan misal Bahçeşehir’de oturan abimlere gidecek olsaydım katiyen biner, Tekirdağ üstünden seyahat ederdim. Avrupa Yakası’nın o bölgelerinde oturanlar için alternatif bir seyahat olabilir.

Ayvalık’ın geniş kumsallarının gerisi zeytinliklerle bezeli…

Zeytinliklerin çevrelediği yemyeşil tabiatı, huzur verici havası, altın rengi kumsalları ve berrak deniziyle Balıkesir’in en hoş ilçelerinden biri olan Erdek’i biz çok ancak çok beğendik. İster bir çay bahçesinde oturun, ister bir balıkçıda yemek yiyin fiyatlar kıyas tanımaz. Aile ve bütçe dostu Erdek artık İstanbul yolunda hoş bir durak olacak. Üstelik burada daha göreceğimiz yerler var.

Günbatımı için Seyit Gazi Tepesi’ne gitmek, Erdek’ten tekneyle geçilen Paşalimanı ve Zeytinli adalarında yüzmek ve mümkünse özel bir tekne kiralayıp zımnî koylarını keşfetmek bir sonraki seyahatimizin birinci yapılacakları. Sizin tatiliniz daha uzunsa listeye günübirlik civar adaları da alabilirsiniz.

Sıkı dostlar; Kırpık ve Lorin!

İstanbul’a gerçek yola çıktığımızda uzun müddettir cet binmek isteyen Lorin’e bir sürpriz yaptım ve yaklaşık 30 dakika sonra Bandırma’daki Memluk Atlı Spor Kulübü’ne uğradım. Lorin’in o sevincini sözlerle tanım etmem mümkün değil. Erdek’in yazlıkçıları, yakın olması sebebiyle yaz uzunluğu burada çocuklarına binicilik eğitimi aldırıyorlarmış. İçeride birbirinden hoş İngiliz ve Arap atları var. 6 yaş altı çocuklar için de yaşı büyük olsa da kendi minik olan pony cinsi Kırpık haliyle ilgi odağı. Lorin birinci binicilik eğitimini Kırpık’la yaşadı. Bir müddet seyis Kırpık’ı tuttu fakat sonra Lorin tek başına (seyisin kontrolünde) binebildi cet. Yürekli ve yetenekli olduğunu söylediler. Daha sonra Kırpık’ı kendi çekerek meskenine götürdü, eyerini çıkardı ve “Canım atım, ay sen ne tatlısın” diyerek tekraren öptükten sonra sonunda vedalaştı. Artık bu kış yeni talebi at binme kursuna başlamak fakat bunun için 1,5 yıl daha beklemesi gerektiğini şimdi anlayamıyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Yaz sonu sakinliği, sığ ve sıcak deniziyle inançlı iki adres