e

Van’da ne yenir ? Van kahvaltısında neler bulunur?

İklim şartları nedeniyle şehirde hayvancılığın yaygın olması et ve süt ürünlerinin bol miktarda tüketilmesini sağlar. Van Gölü'nde yetişen inci kefali yörenin en lezzetli balığıdır.
avatar

Blogger

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Van’da ne yenir ? Van kahvaltısında neler bulunur? – Van’ın kendine özgü ve eşsiz lezzetleri arasında et ve sebze yemekleri ile birlikte hamur işleri de önemli bir yere sahiptir. İklim şartları nedeniyle şehirde hayvancılığın yaygın olması et ve süt ürünlerinin bol miktarda tüketilmesini sağlar. Van Gölü’nde yetişen inci kefali yörenin en lezzetli balığıdır.

Van’ın yöresel yemekleri nedir?

Van yemekleri denince akla gelen ilk tarif keledoş oluyor. Bakliyattan zengin malzemeleri ve kavurma ile pişirilen çok güzel bir yemektir. Kürt köftesi, Acem köftesi ve sengeser de yine Van’ın en sevilen yemeklerinden.

keledoş

Keledoş ne yemegi?

Keledoş, döğülmüş buğdayla yapılır. Baharat ağırlıklı ister acılı ister acısız yenilen bir yemek olan keledoş, Doğu Anadolu Bölgesi’nin vazgeçilmez yemeklerindendir.

Van Kürt Köftesi nasıl yapılır?

Kürt Köftesi Yapılışı:

Soğan ufak ufak doğranır. Bir tencereye bırakılır, üzerine köftelik bulgur, tuz, reyhan isteğe göre pul biber ilave edilir. Tüm bu malzemeye, üzerini çok fazla örtmeyecek şekilde sıcak su dökülür ve ocakta birkaç dakika suyunu çekene kadar bekletilir. Ağzı kapalı olarak soğuyana kadar bekletilir.

kürt köftesi

Acem köftesi nerenin yemeği?

Van yöresi ile özdeşleşen ve görünümü ile sulu köfteyi andıran acem köfte, hemen hemen her yörede aynı şekilde hazırlanır. Kıyma, bulgur ve pirinç harcı ile hazırlanan acem köftesi, patates ve baharatlarla zenginleştirilir

acem köftesi

Sengesir Tarifi İlkin mercimeklerimizi haşlıyoruz. Daha sonra tenceremize sıvı yağ koyup soğanlarımız pembeleşinceye kadar kavuruyoruz. Üstüne mercimeklerimizi baharat ve salçayı ekleyerek yine üzerine 1 su bardağı sıcak su ekliyoruz. Suyunu çektikten sonra sarımsaklı yoğurdu ve sosunu döküp servis yapıyoruz.

sengeser yemeği

Van kahvaltısı da neler var?

Van kahvaltı sofrasının öncelikli özelliği yiyeceklerin tamamen doğal ürünlerden oluşmasıdır. Kahvaltı sofrası; hakiki Van balı, yoğurt kaymağı, sütkaymağı, yayık tereyağı, cacık, otlu peynir, örme peynir, beyaz peynir, kavurmalı-sucuklu yumurta, zeytin, murtuğa, kavut, gencirundan meydana gelir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Van’da ne yenir ? Van kahvaltısında neler bulunur?