e

Van Gezilecek Yerler Listesi 2023

avatar

Blogger

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Van Şehri,

Van, Türkiye’nin doğu Anadolu bölgesinde bulunan bir şehirdir. Tarihi MÖ 5000 yıllarına kadar uzanmaktadır ve bölgede pek çok uygarlık yaşamıştır.

Urartular, Van’ın en önemli tarihi uygarlıklarından biridir. MÖ 9. yüzyılda kurulmuş olan Urartu Krallığı, Van Gölü çevresindeki bölgeye hakim olmuştur. Bu dönemde Van Kalesi ve Urartu Şehri gibi önemli yapılar inşa edilmiştir.

Daha sonra bölgeye Persler, Makedonyalılar, Romalılar ve Bizanslılar hakim olmuştur. 11. yüzyılda Selçuklu Türkleri bölgeye gelmiş ve Van, Türk hakimiyeti altına girmiştir.

Osmanlı döneminde Van, Bitlis Vilayeti’ne bağlı bir şehir olmuştur. Cumhuriyet döneminde ise Van, bir il olmuştur. Günümüzde Van, Türkiye’nin önemli şehirlerinden biridir ve turistik açıdan da önemli bir merkezdir.

Van’ın tarihi zenginliği, Van Kalesi, Akdamar Adası’ndaki Surp Haç Kilisesi, Van Gölü, Hoşap Kalesi ve Muradiye Şelalesi gibi tarihi ve doğal güzellikleriyle günümüze kadar gelmiştir.

Van şehri, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Tarihi, doğal ve turistik alanları ile oldukça ilgi gören Van, her sene binlerce turistin uğrak noktası haline gelmiştir.

Doğal, tarihi ve turistik mekanları sayesinde oldukça ilgi gören Van’da, görülmesi gereken birçok yer ve yapı bulunmaktadır. Van ilinde gezilip görülmesi gereken doğal, tarihi ve turistik yerlerin başında Van Gölü, Akdamar Adası,

Muradiye Şelalesi, Kanispi Şelalesi, Erçek Gölü, Müküs Çayı, Van Kalesi, Van Müzesi, Akdamar Anıt Müzesi (Kilisesi) ve Vanadokya (Van Peri Bacaları) gelmektedir.

Van Gölü

Van Gölü

Van şehir merkezinin yaklaşık olarak 40 km uzağında yer alan Van Gölü’ne ulaşım, özel araçlar, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Van ilinin sembolü haline gelen Van Gölü, aynı zamanda dünyanın en büyük sodalı gölü unvanına sahiptir. Van Gölü içerisinde toplamda 139 çeşit deniz canlısı bulunmaktadır. Ziyaretçiler, Van Gölü etrafında diğer canlı türlerini gözlemleyebilir, eşsiz manzaranın tadını çıkarabilir, kaliteli fotoğraflar çekilebilirler.

Van Gölü yılın her günün her saati ziyarete açıktır. Van Gölü’ne giriş için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Akdamar Adası

Akdamar Adası

Van ilinin en işlek adalarından bir tanesi olan Akdamar Adası, Van şehir merkezinden yaklaşık olarak 45 km uzaklıkta, Gevaş ilçesinde yer almaktadır. Akdamar Adası’na ulaşım gerçekleştirebilmek için önce Gevaş ilçesinden kalkan otobüsler, taksiler ya da özel araçlar ile teknelerin bulunduğu noktaya gitmek gerekir. Ardından tekneler aracılığı ile ortama 25 dakika içerisinde Akdamar Adası’na ulaşım gerçekleştirmek mümkündür.

Van’ın en büyük ve en işlek adalarından bir tanesi olan Akdamar Adası’nda, dilerseniz aileniz ya da arkadaş gruplarınız ile birlikte yaz sıcağından uzaklaşıp serinlemek için suya girebilirsiniz. Ada içerisinde bulunan Akdamar Anıt Müzesi (Kilisesi)’ni ziyaret edebilir, tarihi bir yolculuk yaşayabilirsiniz. Öte yandan, eğer karnınız aç ise, yemyeşil doğanın ve masmavi denizin çevrelediği işletmelerde karnınızı doyurabilirsiniz.

Akdamar Adası’na giriş ücretsiz bir şekilde sağlanabilir fakat adaya ulaşımın sağlandığı tekneler ücretlidir. Akdamar Adası’na kalkan tekneler her sabah saat 10:30 ile akşam üstü 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Akdamar Anıt Müzesi (Kilisesi)

Akdamar Kilisesi

Akdamar Adası sınırları içerisinde yer alan Akdamar Anıt Müzesi, Van şehir merkezinden yaklaşık olarak 45 km uzaklıkta bulunmaktadır. Akdamar Anıt Müzesi’ne ulaşım; Gevaş ilçesinden kalkan tekneler aracılığı ile ortalama olarak 25 dk içerisinde oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Geçmiş yıllardan günümüze kadar bozulmadan gelmiş kabartmaların bulunduğu Akdamar Anıt Müzesi’nde; Tevrat Kitabı’nda bahsedilen günlük yaşam, saray yaşantısı ve av canlandırması gibi konular dikkat çekmektedir. Manastır olarak kullanıldığı süre zarfında “Kutsal Haç Kilisesi” olarak adlandırılan Akdamar Anıt Müzesi’nde aynı zamanda Orta Asya Türk ve Abbasi sanatının izlerini görmek de mümkündür.

Akdamar Anıt Müzesi, haftanın her günü ziyarete açıktır. Akdamar Adası’na kalkan tekneler, saat 10:30 ile 17:00 saatleri arasında hizmet verdiğinden, müze de bu saatler arasında hizmet vermektedir.

Muradiye Şelalesi

Van şehir merkezinin aşağı yukarı 80 km uzağında yer alan Muradiye Şelalesi, ulaşımı açısından oldukça rahattır. Muradiye Şelalesi’ne ulaşım, özel araçlar ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile oldukça rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Muradiye Şelalesi’nin her sene yerli ve yabancı binlerce turisti bünyesine çekmesindeki asıl sebep; hem yaz aylarında hem de kış aylarında gezilebilecek yerlerden bir tanesi olmasıdır. Muradiye Şelalesi, yaz ayları boyunca sıcaklardan kaçıp serinlemek, aile ve arkadaş grupları ile birlikte piknik ya da kamp yapmak için ideal bir yerdir. Aynı zamanda doğa yürüyüşleri ve çeşitli doğa sporları için de oldukça uygun bir ortama sahiptir. Kış aylarında ise tamamen donarak adeta bir görsel şölen oluşturan Muradiye Şelalesi, harika fotoğraflar çekmek ve bu harika doğa olayını incelemek için harika olanaklar sağlıyor.

Muradiye Şelalesi, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilir.

Kanispi Şelalesi

Van Kanispi Şelalesi


Van şehir merkezinden ortalama olarak 75 km uzaklıkta yer alan Kanispi Şelalesi, ulaşımı bakımından oldukça rahattır. Kanispi Şelalesi’ne ulaşım, özel araçlar ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Bahar ayının gelmesi ile birlikte oldukça gür bir şekilde akan Kanispi Şelalesi, kış ayları boyunca kurumaya başlayıp durgunlaşır. Süt beyazı renginden dolayı halk arasında “Beyaz Şelale” olarak da bilinen Kanispi Şelalesi’nde; aileniz ya da arkadaş gruplarınız ile birlikte çeşitli doğa sporları ve piknik yapabilir, keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Kanispi Şelalesi, yılın her günü ve günün her saati tamamen ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilir.

Erçek Gölü


Van şehir merkezinin yaklaşık olarak 30 km uzağında yer alan Erçek Gölü, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda bulunmaktadır. Erçek Gölü’ne ulaşım; özel araçlar ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile gerçekleştirilebileceği gibi aynı zamanda taksiler ile de ulaşım gerçekleştirmek mümkündür.

Bir kuş cenneti olan Erçek Gölü; flamingo, batağan, cılbıt ve yaz ördeği gibi birçok kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda göçmen kuşların da üreme ve konaklama noktalarından biri olan Erçek Gölü, her sene düzenlenen Flamingo Festivali’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Bu sayede birçok kuş türünü gözlemleme şansınız da bulunmaktadır.

Erçek Gölü, yılın her günü ve günün her saati tamam ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Müküs Çayı

Müküs Çayı


Van şehir merkezinden yaklaşık olarak 100 km uzaklıkta yer alan Müküs Çayı’na ortalama iki saat içinde, özel araçlar ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek mümkündür.

Bulunduğu ilçenin su ihtiyacını karşılayan Müküs Çayı, oldukça temiz ve berraktır. Oldukça coşkulu bir şekilde akan Müküs Çayı içerisinde, aileniz ya da arkadaş gruplarınız ile birlikte rafting veya çeşitli su sporlarını yapma şansınız bulunmaktadır.

Müküs Çayı, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilir. Müküs Çayı’na herhangi bir giriş ücreti ya da kısıtlaması bulunmamaktadır.

Van Kalesi

Van Kalesi

Van şehir merkezinden aşağı yukarı 5 km uzaklıkta yer alan Van Kalesi, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda bulunmaktadır. Belirli bir noktaya kadar özel araçlar ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile gidilip, oradan da ortalama olarak 20 dakikalık bir tırmanma ile kolayca Van Kalesi’ne ulaşılabilir.

Urartu Devleti’ne uzun yıllar boyunca başkentlik yapmış olan Van Kalesi, Van ilinin simgesel yapılarından bir tanesidir. Van kalesi içerisinde kaya mezarları, tapınaklar, burçlar, sur duvar yatakları ve Asur dilinde çivi yazılı kitabeler bulunmaktadır. Ziyaretçiler, Van Kalesi içerisinde çeşitli yapı ve eserleri inceleyebilir, geçmiş hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Van Kalesi, yaz ayları boyunca saat 08:00 ile saatleri 19:00 arasında, kış aylarında ise 08:00 ile 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Van Müzesi

Van Müzesi


Van şehir merkezinden ortalama olarak 5 km uzaklıkta yer alan Van Müzesi, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda bulunmaktadır. Van Müzesi’ni ziyaret etmek isteyen tarih meraklıları; özel araçlar, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca ulaşımlarını gerçekleştirebilir.

Van Müzesi’ni ziyaret eden tatilciler, burada arkeolojik kazılar sonucu çıkarılan yapıları ya da etnografik eserleri inceleyebilir. Çeşitli seramiklerin, kabartmaların, kitabelerin ve mezar taşlarının bulunduğu Van Müzesi’nde ziyaretçiler keyifli dakikalar geçirebilir, tarih hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Van Müzesi, pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyarete açıktır. Her sabah saat 08:00 ile akşam üstü 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Vanadokya (Van Peri Bacaları)

Vanadokya (Van Peri Bacaları)


Van şehir merkezinin yaklaşık olarak 120 km uzağında bulunan Vanadokya’ya ulaşım, özel araçlar aracılığı ile oldukça rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Vanadokya, Kapadokya’yı anımsatan yapısı nedeni ile yerel halk tarafından bu şekilde adlandırılmıştır. Her sene yerli ve yabancı binlerce turistin uğrak noktası haline gelen Vanadokya’da, 17 bin adet peri bacasını, çok sayıda tüneli ve mağarayı incelemek mümkündür.

Vanadokya, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilir. Vanadokya’ya giriş için herhangi bir giriş ücreti ya da kısıtlama bulunmamaktadır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Van Gezilecek Yerler Listesi 2023