e

Tüm yollar kültüre çıkıyor

avatar

Blogger

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir seyahat planlarken tarihleri neye nazaran seçiyor, planınızı nasıl hazırlıyorsunuz? Bu soruya vereceğiniz yanıt, sizin nasıl bir gezgin olduğunuzu da gözler önüne seriyor. Ülkemizde, bilhassa de iç turizm kelam konusu olduğunda, seçimler ekseriyetle deniz-kum- güneş dönemine nazaran yapılıyor. Bölgelerin mahallî eserlerinin hasat edildiği tarihler de bu seçimlere biraz da olsa tesir ediyordur elbette. Lakin ünlü müzeleri bir kenara bıraktığımızda kültür ve sanat aktiflikleri birden fazla gezginin dikkat edip ihtimam gösterdiği bir alan değildi. -di’li geçmiş vakit kullanıyorum zira bu alışkanlık son yıllarda umulandan da süratli bir değişim gösteriyor.

Bunun en büyük etkenlerinden biri Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önderliğinde düzenlenen Kültür Yolu Şenlikleri olabilir.

Trabzon’daki etkinliklerde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da vardı.

Hedef 35 şehir

Ağustosun son kısmında düzenlenen Sümela Kültür Yolu Festivali’ni deneyimlemek için ben de Trabzon’daydım. 19 Ağustos’ta başlayan şenlik 27’sine kadar devam etti. Ki bu yılın birinci şenliği de Trabzon’un çabucak öncesinde Kapadokya’da düzenlenmiş ve böylelikle 2023’ün Kültür Yolu Şenlikleri de resmen başlamıştı. Trabzon’daki şenliğe paralel olarak Erzurum, Palandöken’de de bir şenlik vardı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy 19 Ağustos’ta Trabzon’da basın mensuplarıyla sohbet edip şenliğin resmi açılışını yaptıktan sonra Erzurum’a geçti, orada da resmi bir merasimle aktiflikleri başlattı.

Bakan Ersoy sohbetimiz sırasında emellerinin misyon müddetlerinin sonu olan 2028’e kadar toplam 35 kentte şenlik düzenlemek olduğunu vurguladı. Bakanın kendi deyişiyle bu şenlik zincirinin dünyada bir eşi yok. Bu yılki şenlik zinciri de 100 gün sürecek ve 11 kente yayılacak. Gelecek yılsa bu sayıya bir 5 kent daha eklemek istiyorlar. Hatta her sene 5 kent eklenecek ve bakanlığın kapasitesi de bu amaca nazaran arttırılacakmış. Pekala, Trabzon’daki şenlik neden Sümela Kültür Yolu Şenliği ismini aldı? Bakan Ersoy soruya soruyla karşılık veriyor: “Trabzon denince aklınıza birinci gelen şey nedir?”

Trabzon’u ziyaret etmek için bu türlü bir aktiflik serisine muhtaçlık olmadığını düşünebilirsiniz. Haklı olabilirsiniz! Zira bu Karadeniz kenti bana nazaran yalnızca tabiatı için bile ziyaret edilmeye paha.

Ve alışılmış ki harika lezzetleri de hesaba katmalı. Bunu Sümela Manastırı yolunda bir kere daha anladım. Türkiye’nin en değerli kültür alanlarından biri olan bu manastır o denli bir tabiatın içinde ki… Onlarca yüzyıllık bu tarihi yapıyı gezerken karşınıza çıkan bir pencereye koşup gözlerinize orman banyosu yaptırmak istiyorsunuz.
Kızlar Manastırı’ndaki, hatta Küçük Ayasofya’daki etkinlikler sırasında da gözüm daima bu mükemmel manzaradaydı. Bakan Ersoy şenliğe konut sahipliği yapacak kentleri seçerken nelere dikkat ettiklerini de anlattı. En büyük emel alışılmış ki halkın kültür-sanat aktifliklerine erişimini kolaylaştırmak. Lakin bir yandan da kentin turizm gelirine katkı sağlamak. Trabzon zati bir müddettir Arap Yarımadası’ndan gelen turistin gözdesiydi. Trabzon’a giden turist sayısında geçen seneye nazaran yüzde 44 artış var. Trabzon Havaalanı’na inen yabancı uçakların sayısıysa bu yıl yüzde 47 yükselmiş. Şenlik kapsamında aktifliklerin, stantların, konserlerin bu sayılara nasıl tesir ettiğini görmek içinse biraz daha beklememiz gerekecek.

Sırada Troya Kültür Yolu var…

Gelecek şenliklerin tarihleri

Kasıma kadar devam edecek şenliklere nazaran seyahat planı yapmak isteyenlere tarihleri hatırlatalım:
◊ 9-17 Eylül-Troya Kültür Yolu Şenliği (Çanakkale)
◊ 16-24 Eylül-GastroAntep Kültür Yolu Şenliği (Gaziantep)
◊ 16 Eylül-1 Ekim-Başkent Kültür Yolu Şenliği (Ankara)
◊ 23-30 Eylül-Mistik Müzik Şenliği (Konya)
◊ 30 Eylül-15 Ekim-Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği (İstanbul)
◊ 14-22 Ekim-Sur Kültür Yolu Şenliği (Diyarbakır)
◊ 28 Ekim-5 Kasım-Efes Kültür Yolu Şenliği (İzmir)
◊ 4-12 Kasım-Antalya Kültür Yolu Festivali

Çardak Pide

Pidesiyle, köftesiyle…
◊ Atatürk Meydanı olarak anılan Trabzon Meydan Parkı’ndaki dijital sanat yapıtını izledikten sonra Uzak Sokak’taki Çardak Pide’de nefis Karadeniz pideleri tattık. Tavsiyem siz de pidenizi dilimletmeden Karadenizliler üzere bölerek yiyin.
◊ Ganita Kıyı Parkı yakınlarında, kıyı boyunca uzanan restoranların birinde Akçaabat köftesi yiyebilirsiniz.
◊ Sümela Manastırı’nı ziyaret ettikten sonraysa buradaki doğayı canlandıran Altındere kenarındaki yerler tercih edilebilir. Erken saatte ziyaret ederseniz kahvaltınızı manastıra karşı yapabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Tüm yollar kültüre çıkıyor