Sümela Manastırı hakkında merak edilenler..

57
0

Sümela Manastırı giriş ücreti ne kadar?

2022 yılı için Sümela Manastırı’nın giriş ücreti 100 TL olarak açıklandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir müze olan Trabzon Sümela Manastırı’nda müzekart geçerlidir. Buna ek olarak, Altındere Milli Park giriş ücreti 10 TL’dir.

Sümela Manastırı’nın hikayesi nedir?

Rivayete göre Bizans İmparatoru I.Theodosius zamanında (375-395) Atina’dan gelen Barnabas ve Sophranios isimli iki rahip tarafından kurulmuş olan manastır, 6’ıncı yüzyılda İmparator Justinianus’un manastırın onarılarak genişletilmesini istemesi üzerine Generallerinden Belisarios tarafından tamir edilmiştir.

Sümela Manastırı gezmek ne kadar sürer?

Ziyaret saatleri yaz mevsiminde 09.00 – 18.00 iken kış mevsiminde 08.00 – 16.00’dır. Sümela Manastırı, Sümela’da gezilecek yerler arayanlar için aslında tek seçenektir. Sarp kayaların üzerine inşa edilmiş manastırda 1 gününüz göz açıp kapayıncaya kadar geçecektir.

Sümela da kaç merdiven var?

Sümela Manastırı Mimarisi ve Restorasyon Çalışmaları

Manastıra, 100 basamaklı, dar uzun bir merdivenle giriş yapıyorsunuz. Giriş kapısının hemen yanında muhafız odaları bulunuyor.

Sümela nasıl yapıldı?

Göz kamaştıran Sümela Manastırı’nın Bizans İmparatorluğu döneminde Atina’dan gelen Barnabas ve Sophranios adında iki rahip tarafından kurulduğu yönünde rivayetler bulunuyor. İki rahip rüyalarında Hz. İsa ve Hz. Meryem’i manastırın bulunduğu bölgede görürler ve buraya gelerek yapıyı inşa ederler.

Sümela Manastırını kimler yapmış?

Altındere Vadisi ve Kiremitli Vadisinde bulunan her iki manastırda sadece rahibeler yaşıyordu.

Sümela Manastırı Trabzon’da mı?

Trabzon‘un Maçka İlçesi’ndeki Sümela Manastırı, Altındere Vadisi’ndeki Karadağ’ın yamacında sarp bir kayalığa inşa edilmiştir. Dağa yapışmış gibi görünen manastır, yaslandığı doğanın güzelliğiyle nefes keser. Tam adı Panagia Sumela (Sümela Meryemi) veya Theotokos Sumela ancak “Meryem Ana” diye de biliniyor

Share your thoughts...
My Blogger
By

My Blogger

Sırt çantalı bir gezgin olarak Türk misafirperverliğini keşfetmeye hazır ol. Anadolu’nun birçok yerinde sana yemekler ısmarlanacak. Tabii her zaman bu şekilde karnını doyuramazsın :)

Bir cevap yazın