e

Şehri Diyar Sivas’ı Tanıyalım

Sivas ismi için en kuvvetli rivâyet, Selçuklu Oğuz Türklerinin lehçesinde “üç değirmen” mânâsına gelen “Sebast” kelimesinden gelmiş olmasıdır. Sebast ismi zamanla halk dilinde Sivas olarak yerleşmiştir.
avatar

Blogger

 • e0

  Mutlu

 • e1

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Şehri Diyar Sivas’ı Tanıyalım – Sivas nasıl bir şehirdir?

Sivas soğuk ve karasal bir iklime sahip olmasının yanında; çevre illere göre daha yüksek olması, kuzey rüzgarlarına açık olması, engebeli yapısı, yıl içinde değişen basınç farkı ve şehir topraklarının farklı coğrafi bölgelerde yer alması nedeniyle çevre illere göre farklı bir mikroklima özelliğine sahiptir.

Sivas’ın özellikleri nelerdir kısaca?

Türkiye’de Konya’dan sonra en çok Selçuklu eserinin bulunduğu il Sivas‘tır. 13. yüzyıla ait Gök Medrese, Çifte Minareli Medrese ve Mavi Medreseleri çini sanatı açısından mutlaka görülmeye değer yerlerdir. Ulu Camii ise 1100 yılında inşa edilmiştir. Ayrıca Sivas, Türkiye’nin yüzölçümü açısından en büyük ikinci ilidir.

Sivas neyi ile meşhur?

Enfes Sivas Yemekleri – Sivas’ın Nesi Meşhur?

Kesme Aşı

Baviko.

Kelle Tatlısı

Sirok (Gömme)

Salata Kurutması

Sivas Köfte.

Mercimek Badı

Pezik ( Dal Turşusu)

Sivas Doğal Güzellikleri Nelerdir?

Gökpınar Gölü 118. Su Oluşumları …

Şuğul Vadisi. Vadiler.

Sizir Şelalesi. Şelaleler.

Paşa Fabrikası Piknik ve Mesire Alanı Parklar.

Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi. Kayak ve Snowboard Bölgeleri.

Eğriçimen Yaylası Doğa ve Vahşi Yaşam Bölgeleri.

Aksu Parkı Parklar.

Tödürge Gölü Su Oluşumları

Sivas denince akla ne gelir?

katmer , pastırmalı madımak , sumaklı ve kavurmalı kuru biber dolması , sivas köfte , her apartmanın altındaki pide fırınları , çifte minare ve çevresinin ağaçları bir güzel traşlanmadan önceki irem bağı hali , ”soğuk , soğuk , soğuk , allahım donuyorum , ne kadar soğuk” , anneanne , teyze , dayı , kuzenler 

Sivas’ın simgesi nedir?

Taç kapı üzerinde yer alan kitabesine göre 1271 yılında İlhanlılar Veziri Şemseddin Cüveyni tarafından yaptırılmıştır. Medrese, süslemeli taç kapısı ve tuğla-çini örgülü iki minaresi ile dikkati çekmektedir. Medresenin sadece doğu yönündeki minarelerin bulunduğu asıl cephesi ayakta kalmıştır.

Taç kapı

Sivas neden önemli?

Tarihin her döneminde önemli bir yönetim merkezi olan Sivas; Hititlerin stratejik kalesi, Kadı Burhâneddin, Danişment, Eretna Beyliği’nin başkenti, Selçuklu Devleti’nin Darü’l A’la’sı, Osmanlı İmparatorluğu’nun eyalet merkezi, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Anadolu’nun birlik ve dirlik yurdu olmuştur.

Sivas ne yetişir?

Başlıca tarım ürünleri, buğday, patates, kimyon, arpa, mercimek, nohut, ayçiçeği, soğan, pancardır. Ermenek ve Gülsu Vâdisi boyunda domates, kavun, karpuz, lahana başta olmak üzere her çeşit sebze yetiştirilir.

Sivas ın Türkçesi nedir?

Sivas ismi için en kuvvetli rivâyet, Selçuklu Oğuz Türklerinin lehçesinde “üç değirmen” mânâsına gelen “Sebast” kelimesinden gelmiş olmasıdır. Sebast ismi zamanla halk dilinde Sivas olarak yerleşmiştir.

Sivas neden bu kadar soğuk?

İç Anadolu Bölgesi’nin iklim şartlarına sahip olduğu için kış aylarında oldukça soğuk günler geçiren Sivas, yüksek bir konumda olması sebebiyle de oldukça soğuktur. Özellikle; kış mevsiminde, şehirde çok düşük sıcaklıklar hissedilmektedir

Sivas halkı nereden gelmiştir?

710 yılında Anadolu içlerine yaptığı bir akında Sivas içlerine kadar gelmiştir. Yine M.Ö. 676 yıllarında Kafkasya’dan İskitler, İran’dan Medler Anadolu içlerine kadar uzandılar.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Şehri Diyar Sivas’ı Tanıyalım