e

Savaş var diye dönmüyorlardı… Suriye turizme açıldı

avatar

Blogger

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Washinghton Post gazetesi, Batılı turistlerin Suriye’ye gittiğini ve bu durumun eleştirilere neden olduğunu yazdı. Suriyeliler ülkelerine “savaş” tehdidi nedeniyle geri dönmezken Suriye’nin turizme açılması tartışmaları beraberinde getirdi.

Suriye, ihtiyaç duyulan turizm geliri elde etme umuduyla 2018’de turist vizesi vermeye devam etmişti.

Washinghton Post gazetesi, Batılı turistlerin Suriye’ye gittiğini ve bu durumun eleştirilere neden olduğunu yazdı.

23 Haziran’da çıkan haberde, yıllarca süren çatışmalardan sonra turistlerin, değişen Suriye’ye geri döndüğü ve yerel halk ve tur operatörlerinin Batı ülkelerinden gelen ziyaretçilerde bir artış olduğunu bildirdiği yazıldı.

Ayrıca haberde “Yetkililer, bir zamanlar televizyon ekranlarını domine eden ve Avrupa’yı mültecilerle dolduran ülkeyi meraklı yabancıların kendileri görmelerini sağlamak için Ekim ayında yeniden vize vermeye başladı” sözlerine de yer verildi.

ELEŞTİRİLERE NEDEN OLDU

Bu tür gezilere yönelik eleştirilerin, özellikle 2019’da Batı turizminde yaşanan kısa süreli canlanmanın ve bunu takip eden video ve blog selinin ardından yurtdışında arttığı aktarıldı.

Bu durumun, yurtdışında ikamet eden ve birçoğu savaş nedeniyle yerlerinden edilmiş Suriyeliler arasında öfkeye neden olduğu belirtildi.

1700 DOLARA TUR

Şam, Halep, Palmyra ve Haçlı Kalesi Krak des Chevaliers’deki durakları içeren bir haftalık gezi için turların genellikle kişi başı yaklaşık 1.700 dolara mal olduğu aktarıldı.

VİZE BAŞVURULARI

Haberde, tüm dış turizm acentelerinin, vize başvurularını işlemekten ve güvenlik izinlerini, konaklama ve ulaşımı koordine etmekten sorumlu olan Suriye Turizm Bakanlığı’na kayıtlı yerel şirketlerle çalışması gerektiği ifade edildi.

YEREL HALKA YARDIMCI OLUYOR

Turizmin Suriye’deki yerel halka yardımcı olabileceği ve Suriye’de Batı turizminin yeniden başlamasının, özellikle nesillerdir maceraperest yabancılara yemek hizmeti veren Şam ve Halep’teki eski şehirler ve çevresindeki oteller, restoranlar ve küçük işletme sahipleri için bir can simidi sunduğu aktarıldı.

YAVAŞ YAVAŞ NORMALE DÖNÜŞ HİSSİ

Haberde, İngiltere merkezli seyahat acentesi Untamed Borders’ın kurucusu James Willcox, ülkeye ziyaretlerine devam eden turistlerin Suriyelilere en azından bazı şeylerin yavaş yavaş normale döndüğü hissini verdiği ifade edildi.

ABD PASAPORTLULAR REDDEDİLİYOR

ABD pasaportu sahipleri neredeyse her zaman reddedilirken, Avrupa’dan gelenlere giderek daha fazla izin verildiği ve Şam ve diğer şehirlerdeki sakinlerin, İranlı hacılar, Rus paralı askerleri ve Çinli ziyaretçilerden farklı olarak çok daha fazla sayıda turist gördüğü belirtildi.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Savaş var diye dönmüyorlardı… Suriye turizme açıldı