Şanlıurfa hakkında bilinmesi gerekenler…

28
0

Şanlıurfa, halk arasındaki kısa adıyla Urfa veya eski çağlarda bilinen adıyla Edessa, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık sekizinci şehridir. 2020 yılı verilerine göre nüfusu 2.115.256’dir. Şehrin doğuda Mardin, batıda Gaziantep, kuzeyde Adıyaman, kuzeydoğuda Diyarbakır illeri ve güneyde Suriye ile sınırı vardır.

Urfanın özellikleri nelerdir?

Şanlıurfa; 19.242 km²’lik alanı ile Türkiye’nin 7. , nüfus bakımından ise 8. büyük ilidir. İlin %77’si plato ve ova, %22’si dağlık alandan oluşmaktadır. Rakımı 518 metre olup en yüksek noktası 1.938 metre ile Karacadağ’dır. Şehirleşme oranı %55,5’tir. Harran, Suruç ve Viranşehir ovaları ilin güneyinde yer almaktadır.

Urfa deyince akla ne gelir?

Urfa’nın en meşhur yemekleri denince akla ilk olarak ciğer kebap, lahmacun ve çiğ köfte geliyor. Kebap deyince akla gelen şehirlerden olan Şanlıurfa’da geçirdiğin günler boyunca Urfa kebabının en lezzetli hallerini tadabilirsin.

Share your thoughts...
My Blogger
By

My Blogger

Sırt çantalı bir gezgin olarak Türk misafirperverliğini keşfetmeye hazır ol. Anadolu’nun birçok yerinde sana yemekler ısmarlanacak. Tabii her zaman bu şekilde karnını doyuramazsın :)

Bir cevap yazın