e

Safranbolu Tarih ve Turizmin Buluştuğu Eşsiz Bir İlçe

Karadeniz kıyılarını, Batı, Kuzey ve Orta Anadolu'ya bağlayan yol üzerinde yer alan Karabük iline bağlı olan Safranbolu;
avatar

Blogger

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Safranbolu, Karabük ilinin tarihi ve turistik bir ilçesidir. Konumu Ankara’nın 231 km kuzeyinde ve Karadeniz’in 90 km güneyindedir. Karabük ilçe merkezinin de 8 km kuzeyinde bulunmaktadır. Safranbolu şehir merkezi ve Karabük il merkezi birbirine bitişiktir. 

Safranbolu’nun özelliği nedir?

Karadeniz kıyılarını, Batı, Kuzey ve Orta Anadolu’ya bağlayan yol üzerinde yer alan Karabük iline bağlı olan Safranbolu; birbirinden güzel ahşap evleri ve çevresindeki cami, han, hamam, çeşme, türbe, lonca çarşıları gibi tarihi eserleri, günümüze değin kent ölçeğinde korunmasıyla ünlenmiş tarihi bir ilçedir.

Safranbolu: Tarih ve Turizmin Buluştuğu Eşsiz Bir İlçe

Safranbolu’nun Tarihi ve Kültürel Zenginlikleri

Safranbolu, Karabük iline bağlı tarihi ve turistik bir ilçedir. Batı, Kuzey ve Orta Anadolu’yu birbirine bağlayan önemli bir yol üzerinde konumlanan Safranbolu, ahşap evleri ve çeşitli tarihi eserleriyle dikkat çeker. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan bu şehir, Türkiye’nin ilk giren değerlerinden biridir ve bölgenin maden zengini olarak ön plana çıkar.

Safranbolu’nun Gastronomik ve Doğal Güzellikleri

Safranbolu, sadece tarihiyle değil aynı zamanda gastronomik zenginlikleriyle de ünlüdür. Lokumları ve taze helva çeşitleriyle meşhur olan bu ilçe, aynı zamanda UNESCO tarafından koruma altına alınan geleneksel evleriyle, dar sokaklarıyla ve doğal güzellikleriyle gezilecek birçok yere ev sahipliği yapmaktadır.

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Safranbolu Tarih ve Turizmin Buluştuğu Eşsiz Bir İlçe