e

Muğla’ya 8 ayda gelen turist sayısı 2,5 milyona yaklaştı

avatar

Blogger

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

AA

Türkiye’nin değerli turizm merkezlerine sahip Muğla’yı Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü datalarına nazaran, yılın 8 aylık devrinde 2 milyon 429 bin 981 turist ziyaret etti.

Muğla’ya gelen turist sayısı birinci 8 ayda yüzde 15 arttı.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde faaliyette bulunan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Lideri Mehmet Ayyıldız, gelen turist sayısında geçen yıla nazaran tıpkı devirde yüzde 15 artış olmasının esnafı sevindirdiğini iletti.

Marmaris Ticaret Odası İdare Heyeti Lideri Memnun Ayhan ise açıklamasında 2024 yılı için de tanıtım çalışmalarına şimdiden başlandığını duyurdu.

340 bin yatak kapasiteli

Akdeniz ve Ege’nin buluştuğu, doğal hoşlukları ve antik kentleriyle ünlü turizm kenti Muğla, 340 bin yatak kapasiteli tesisleriyle yerli ve yabancı konuklara hizmet veriyor.

İngiliz turistlerin ilgisi büyük

Her yıl milyonlarca turiste mesken sahipliği yapan kent, Türkiye’ye gelen İngiliz turistlerin büyük kısmını de ağırlamaya devam ediyor.

En çok turistin geldiği ülkeler

En çok turistin geldiği ülkeler sırasıyla 1 milyon 23 bin 554 bireyle İngiltere, 283 bin 604 bireyle Rusya, 161 bin 669 bireyle Polonya, 138 bin 583 bireyle Almanya, 64 bin 121 şahısla Hollanda oldu. Başka ülkelerden de kente 758 bin 450 turist geldi.

Muğla’ya gelen turist sayısı birinci 8 ayda yüzde 15 arttı

“Turist sayısı yüzde 15 arttı”

Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Odası Lideri Mehmet Ayyıldız, kente gelen turistlerin yüzde 40’ının İngiltere vatandaşı olduğunu aktararak şu değerlendirmede bulundu:

Geçen yıla nazaran tıpkı devirde yüzde 15 artış olması esnafımız açısından bizleri çok sevindirdi. Bu durum 2024 yılında yapmayı planladığımız yeni turizm tanıtımları için bizi heveslendirmekte, teşvik etmekte.

“Sezon 2 ay daha devam edecek”

Ayyıldız, turizm döneminin yaklaşık 2 ay daha devam edeceğini anlatarak, 2023 yılını büyük bir artışla kapatacaklarını lisana getirdi.

“Polonya pazarında da artış oldu”

Marmaris Ticaret Odası İdare Heyeti Lideri Memnun Ayhan da İngiltere’nin yanı sıra Polonya pazarında da artış olduğunu aktaran Ayhan, şöyle konuştu:

Sevindirici bir öbür konu ise geçtiğimiz yıl birinci defa katıldığımız Varşova Fuarı sonrası yükselen Polonya pazarı. Geçtiğimiz yıl 13 bin olan Polonyalı konuk sayısı bu yıl 29 bine yükseldi. 2024 yılı için de tanıtım çalışmalarına başladık. Marmaris Ticaret Odası olarak başta kaynak pazarımız İngiltere olmak üzere Polonya, Danimarka ve Almanya’da düzenlenen turizm fuarlarında yer alacağız. Antalya, İstanbul ve İzmir fuarlarında da paydaş kurumlarımızla birlikte Marmaris’i tanıtmaya devam edeceğiz.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Muğla’ya 8 ayda gelen turist sayısı 2,5 milyona yaklaştı