e

Kuzey Kıbrıs’a Gitmeden Önce Bunları Muhakkak Bilin!

Kıbrıs’ta tatil demek, eğlenceli ve unutulmaz bir anılar biriktirmek demek! Akdeniz’in incisi Kuzey Kıbrıs, hem Türk turistler hem de yabancı turistler tarafından sıklıkla tercih edilen vizesiz seyahat edilebilen ülkeler arasında yer alıyor.
avatar

Blogger

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kuzey Kıbrıs’a Gitmeden Önce Bunları Muhakkak Bilin! – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne seyahat gündemi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 90 gün ikameli seyahatlerinde Kıbrıs (KKTC) vizesinden muaftırlar.

Anladığım kadarıyla, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 90 güne kadar ikamet edecekleri seyahatleri için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) vize almak zorunda değiller. Bu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının KKTC’ye seyahat ederken vize başvurusu yapmadan seyahat etmelerine izin verir. Ancak, seyahat edenlerin güncel seyahat kısıtlamalarını ve giriş gereksinimlerini takip etmeleri önerilir.

Nasıl Kıbrıs Vatandaşı Olunur? KKTC Vatandaşlık Almak! | : Kıbrıs Emlak | KKTC | Satılık Ev Daire Arazi | GoldMark Estates

Türk vatandaşları Kıbrısa nasıl gider?
Kuzey Kıbrıs’a turistik giriş için vize gerekmiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kıbrıs’a sadece nüfus cüzdanlarıyla giriş yapabiliyorlar. Turist olarak 3 aylık süreyi geçirmemeleri gerekiyor. Ayrıca kalış tarihinizden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli bir pasaportunuz olması gerekiyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları turistik amaçlı ziyaretlerinde vize gerekmez. Seyahat ederken sadece nüfus cüzdanları veya geçerli bir pasaport yanlarında bulundurmaları yeterlidir. Ancak, turist olarak Kuzey Kıbrıs’ta en fazla 90 gün kalabilirler. Kalış süresi 90 günü geçen ziyaretçiler ise ilgili makamlarca cezai işleme tabi tutulabilirler. Ayrıca, turistik amaçla seyahat eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Kuzey Kıbrıs’a seyahatlerinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli bir pasaportlarının olması gerektiği de doğru.

KKTC kimlerden vize istiyor?
KKTC, Ermenistan, Nijerya ve Suriye’ye vize uygulamaktadır. Belirtilen ülke vatandaşları KKTC’ye gelmeden önce yurt dışındaki KKTC temsilciliklerinden vize almaları gerekmektedir. Ülkede yasal izinli olanlar ile ikamet izni muafiyeti olan yabancılardan, KKTC’ye girişte vize aranmaz.

KKTC, Ermenistan, Nijerya ve Suriye vatandaşlarından vize istemektedir. Bu vatandaşlar, KKTC’ye seyahat etmeden önce KKTC temsilciliklerinden vize almaları gerekmektedir. Ancak, KKTC’ye yasal olarak izinli olan ve ikamet izni muafiyeti olan yabancılar KKTC’ye girişte vizeye ihtiyaç duymazlar.

Kıbrıs'ta Ne Yapılır? Kuzey Kıbrıs'ta Mutlaka Görülmesi Gerekenler | momomdo Keşfet
Kıbrıs vizesiz kaç gün?
Kuzey Kıbrıs’a seyahat etmeyi planlayan Umuma Mahsus (Bordo) Pasaporta sahip Türk vatandaşları 90 güne kadar vizeden muafken; Hizmet (Gri) Pasaportu, Hususi (Yeşil) Pasaport, Diplomatik (Siyah) Pasaport türlerinden herhangi birine sahip olan Türk vatandaşlarına ise vize muafiyeti uygulanmaktadır.

Kuzey Kıbrıs’a vizesiz olarak kaç gün kalınabileceği, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 90 gün ikamet süresiyle sınırlıdır. Bu süre, turistik veya ticari amaçlı seyahatler için geçerlidir. 90 günü aşan süreler için, KKTC Göçmenlik Dairesi’ne başvuru yaparak uzatma işlemi yapılabilir.

Türk vatandaşı Kıbrıs ne kadar kalabilir?
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne seyahat gündemi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 90 gün ikameli seyahatlerinde Kıbrıs (KKTC) vizesinden muaftırlar.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne seyahat ederken 90 gün ikameli seyahatlerinde vizeden muaf tutulurlar. Bu süre 180 güne kadar uzatılabilir, ancak 180 günü aşan bir kalış için KKTC makamlarından özel izin alınması gerekmektedir.

Kıbrıs'a Nasıl Gidilir? KKTC Kıbrıs'a Gitmek İçin Pasaport Gerekli Mi?

KKTC kimlerden vize istiyor?
KKTC, Ermenistan, Nijerya ve Suriye’ye vize uygulamaktadır. Belirtilen ülke vatandaşları KKTC’ye gelmeden önce yurt dışındaki KKTC temsilciliklerinden vize almaları gerekmektedir. Ülkede yasal izinli olanlar ile ikamet izni muafiyeti olan yabancılardan, KKTC’ye girişte vize aranmaz.

KKTC, Ermenistan, Nijerya ve Suriye vatandaşlarından vize istemektedir. Bu vatandaşlar, KKTC’ye girmeden önce yurt dışındaki KKTC temsilciliklerinden vize almaları gerekmektedir. Ancak KKTC’de yasal izni olan veya ikamet izni muafiyeti olan yabancılardan vize istenmemektedir.

Kıbrıs vatandaşlığı kaç TL?
Yapılan tüm bu düzenlemelere yatırımcıların Kıbrıs vatandaşı olabilmesi için öncelikle 5 yıldan daha uzun süre boyunca asgari 2.000.000 € değerinde bir gayrimenkul satın alarak ülkenin ekonomisine aktif olarak yatırım yapmış olması gerekir.

Kıbrıs vatandaşlığına başvurmak için gerekli olan asgari yatırım tutarı 2.000.000 €’dur. Bu tutarın Türk Lirası karşılığı ise döviz kurlarına bağlı olarak değişebilir. Ancak 2 milyon Euro’nun TL karşılığı yaklaşık 22-23 milyon TL civarındadır. Bu tutar, yatırım yapılan gayrimenkulün değerine ve piyasa koşullarına göre de değişebilir.

1 Türk Lirası Kaç Kuzey Kıbrıs Lirası?
KKTC para birimi olarak hem lirayı hem de euroyu dikkate alırsak ilk yapmanız gereken günlük kurlara göre iki para biriminde dönüşümlerin nasıl yapılacağı olabilir. Buna göre Kıbrıs parası kaç TL ediyor diye bakarsak; 1 Kuzey Kıbrıs Lirası = 28,26 TL ‘dir. 1 Euro = 15,82 TL’dir.

Kuzey Kıbrıs Lirası’nın (KKL) Türk Lirası’na (TL) dönüşüm oranı değişkenlik gösterebilir. Ancak en son 26 Nisan 2023 tarihi itibariyle 1 TL yaklaşık 0.153 KKL’ye denk gelmektedir.

Kıbrıs çok pahalı mı?
Kıbrıs Cumhuriyeti pahalı bir ülke mi? Kıbrıs Cumhuriyeti ortalama fiyatlar Türkiye daha yüksektir. Alışverişinizi Kıbrıs Cumhuriyeti Türkiye ‘dan 2.00 kat daha fazla ödemeniz gerekir.

Kıbrıs Cumhuriyeti, Türkiye’ye göre genel olarak daha yüksek fiyatlı bir ülkedir. Ancak, her şeyin nispeten pahalı olduğu bir yer değildir. Özellikle turistik yerlerde ve lüks tesislerde fiyatlar daha yüksek olabilir, ancak yerel restoranlar, kafeler ve marketler daha uygun fiyatlar sunabilir. Bu nedenle, Kıbrıs Cumhuriyeti’nde fiyatların ne kadar pahalı olduğu tamamen tüketici tercihlerine, bütçeye ve ziyaret edilen yerlere bağlıdır.

Kıbrıs Türk Lirası geçiyor mu?
Kuzey Kıbrıs’ta resmi para birimi Türk Lirası (TL)’dır. Ülkeye girişte getirilen yabancı para miktarına herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir.

Kuzey Kıbrıs’ta resmi para birimi Türk Lirası’dır ve yabancı para birimi olarak da genellikle Türk Lirası kabul edilmektedir. Ülkeye girişte getirilen yabancı para miktarında herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Türk vatandaşı Kıbrıs çalışabilir mi?
ÖN İZİN ALMADAN KKTC’DE ÇALIŞABİLİR MİYİM? KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen ön izin olmadan ülkeye giriş yapan TC uyruklu kişiler hiç bir işyerinde istihdam edilemez.

Kuzey Kıbrıs’ta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çalışabilmesi için öncelikle KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen ön izin alınması gerekiyor. Ön izin olmadan ülkeye giriş yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hiçbir işyerinde istihdam edilemez. Bu nedenle, Türk vatandaşlarının KKTC’de çalışabilmeleri için öncelikle ilgili kurumlardan gerekli izinleri almaları gerekmektedir.

Kıbrıs’a girişte ne istiyor?
Aşısız olan kişiler dijital seyahat belgesi oluştururken, yolculuk öncesi son 72 saat geçerli negatif PCR veya son 24 saat geçerli negatif ANTİJEN test sonuçlarını cihazlarının kameralarını kullanarak, uygulama içerisindeki QR okuyucu ile test sonuçları üzerinde bulunan QR’ ı okutarak kayıt yapmaları gerekir.

Kıbrıs’a girişte hangi belgelerin gerektiği seyahat amacına, ülke vatandaşlığına ve sağlık durumuna göre değişebilir. Ancak genel olarak, Kıbrıs’a giriş için geçerli bir pasaport ve vize veya vizesiz seyahat için gerekli belgeler gereklidir. Ayrıca, COVID-19 pandemisi nedeniyle ülkeye giriş için negatif PCR veya antijen test sonuçları ve/veya aşı sertifikası gibi ek belgelerin sunulması gerekebilir. Bu nedenle, seyahat öncesi Kıbrıs’taki güncel seyahat kurallarını kontrol etmek önemlidir.

Kıbrıs pasaportsuz gidilir mi?
“Kıbrıs’a pasaportla mı gidiliyor?” diye merak edenler için KKTC, Türk vatandaşlarından pasaport istemiyor. 30 güne kadar vize almaya ihitiyaç duymadan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni keşfetmeye yeni çipli kimlik kartınızı göstererek gidebilirsiniz.

Evet, KKTC’ye Türk vatandaşları pasaportsuz gidip, yeni çipli kimlik kartlarını göstererek giriş yapabilirler. Ancak, diğer ülkelerden KKTC’ye seyahat edeceklerin pasaport ve gerekli vize işlemlerini yapmaları gerekmektedir.

Kıbrıstan ev alınca vatandaşlık alınır mı?
Eğer hisseli tapuya sahip bir gayrimenkul alacaksanız oturma izni hakkının tek bir kişiye verildiğini bilmelisiniz. Daimi oturma iznine sahip olanlar Kuzey Kıbrıs vatandaşlığına da hak kazanıyor.

Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul almak, vatandaşlık almak için yeterli değildir. Ancak, daimi oturma iznine sahip olanlar Kuzey Kıbrıs vatandaşlığına başvurabilirler. Başvurular, belli kriterleri karşılayan kişiler için olumlu sonuçlanabilir. Bu kriterler arasında en az 5 yıl boyunca ülkede yaşamak, yerel dilde yeterli düzeyde iletişim kurabilmek, ülkedeki sosyal ve ekonomik yaşama katkı sağlamak gibi şartlar yer almaktadır.

KKTC vatandaşlığı kaç yılda alınır?
Başvuru koşulları ise şu şekilde sıralayabiliriz: 18 yaşından büyük olmak. Başvuru tarihinden itibaren 5 yıl KKTC’de ikamet etmek. Vatandaşlık isteğini davranışlarla ispat etmek.

KKTC vatandaşlığı almak için en önemli koşullardan biri, başvuru tarihinden itibaren en az 5 yıl KKTC’de ikamet etmek ve bu süre boyunca KKTC hukukuna uygun davranışlar sergilemek. Bunun yanı sıra, başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olması gerekiyor. Başvuru süreci ve şartları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için KKTC vatandaşlık işlemlerinin yürütüldüğü resmi makamlarla iletişime geçmek faydalı olabilir.

Kıbrıs’ta oturma izni ne kadar?
Kuzey Kıbrıs’ta Daimi Oturma İzni Başvurusu Yıl boyunca Kuzey Kıbrıs’ta sürekli bulunmuş olmak (ülke dışında 40 günden fazla kalmamak şartıyla) Altmış yaşından büyük olanlara 3 yıllık daimi oturma izni yeterli olacak, altmış yaşından büyüklerde 6 yıllık daimi oturma izni gerekli olacaktır.

Tamamlayıcı bilgi olarak, Kuzey Kıbrıs’ta oturma izni başvuruları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Göç Dairesi tarafından yapılmaktadır. Başvurunun kabul edilmesi için gerekli belgeler ve süreçler değişebilir ve bu nedenle doğrudan Göç Dairesi ile iletişime geçmek önerilir.

KKTC kimlik ile kaç gün kalabilir?
KKTC’ye nüfus cüzdanı ile giriş yapan bir Türk vatandaşı 30 günlük turist vizesine sahiptir. Ancak bu süreyi uzatmak isteyen T.C. vatandaşları ülkeye girişte verilen 30 günlük vize süresi bitmeden İçişleri Bakanlığı Muhaceret Dairesine başvurmalıdır.

Kıbrıs’a nüfus cüzdanı ile giriş yapan Türk vatandaşları, 30 günlük turist vizesine sahiptir. Bu süreyi uzatmak isteyenler, Kuzey Kıbrıs İçişleri Bakanlığı Muhaceret Dairesine başvurarak vize süresini uzatabilirler. Başvurular genellikle 90 gün için kabul edilir, ancak belirli koşullar altında süre daha uzun olabilir.

Kıbrıs’a kimlikle kaç gün kalınır?
Kıbrıs (KKTC) Kıbrıs’a yalnızca kimlik ile seyahat edenler, burada en fazla 30 gün konaklama hakkına sahip olabilmektedir. Daha fazla konaklama yapabilmek için pasaport kullanmak gerekir. Pasaportlu seyahatlerde ise yine vize gerekmeden 90 gün konaklama hakkına sahip olunabilmektedir.

Not: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) sadece Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ile seyahat eden Türk vatandaşları, 30 güne kadar vizesiz kalabilmektedirler. Pasaport ile seyahat eden Türk vatandaşları ise 90 güne kadar vizesiz kalabilmektedirler.

Türk vatandaşı Kıbrıs ne kadar kalabilir?
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne seyahat gündemi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 90 gün ikameli seyahatlerinde Kıbrıs (KKTC) vizesinden muaftırlar.

Correct, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne seyahatlerinde 90 güne kadar vizesiz kalabilirler.

KKTC kimlerden vize istiyor?
KKTC, Ermenistan, Nijerya ve Suriye’ye vize uygulamaktadır. Belirtilen ülke vatandaşları KKTC’ye gelmeden önce yurt dışındaki KKTC temsilciliklerinden vize almaları gerekmektedir. Ülkede yasal izinli olanlar ile ikamet izni muafiyeti olan yabancılardan, KKTC’ye girişte vize aranmaz.

KKTC, Ermenistan, Nijerya ve Suriye vatandaşlarından vize istemektedir. Bu ülkelerin vatandaşları KKTC’ye seyahat etmek istediklerinde önceden KKTC temsilciliklerinden vize almaları gerekmektedir. Ancak KKTC’de yasal izni olan veya ikamet izni muafiyeti olan yabancılar KKTC’ye girişte vize başvurusunda bulunmak zorunda değildirler.

Kıbrıs vizesiz kaç gün?
Kuzey Kıbrıs’a seyahat etmeyi planlayan Umuma Mahsus (Bordo) Pasaporta sahip Türk vatandaşları 90 güne kadar vizeden muafken; Hizmet (Gri) Pasaportu, Hususi (Yeşil) Pasaport, Diplomatik (Siyah) Pasaport türlerinden herhangi birine sahip olan Türk vatandaşlarına ise vize muafiyeti uygulanmaktadır.

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaporta sahip Türk vatandaşları 90 gün vizesiz olarak Kuzey Kıbrıs’a seyahat edebilirler. Diğer pasaport türlerine sahip olan Türk vatandaşlarına da vize muafiyeti uygulanmaktadır.

TC vatandaşı Kıbrıs’ta evlenebilir mi?
Yurt dışında evlenmek isteyen Türk vatandaşları, Türk konsolosluklarında nikah kıydırabilecekleri gibi, evlenmek istedikleri ülkenin evlilik şartlarını karşılamaları durumunda o ülkenin resmi makamları huzurunda da evlenebilir. Ancak konsoloslukta evlilik için çiftlerden her ikisinin de Türk vatandaşı olması gerekiyor.

Kıbrıs’ta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da yabancı uyruklu kişiler gibi evlenebilirler. KKTC’de evlilik için gereken belgeler konusunda detaylı bilgiyi KKTC resmi makamlarından veya Türkiye’nin Kıbrıs Büyükelçiliği ve Konsoloslukları’ndan edinebilirsiniz.

Kıbrısta kaç yılda vatandaşlık alınır?
Bakanlık Kararları İle KKTC Vatandaşlığı 5 sene kesintisiz olmak koşulu ile KKTC’de yaşamış olan, 18 yaşından büyük ve gerekli temel niteliklere sahip olduğu görülen kişiler Bakanlık kararı ile Kıbrıs vatandaşlığına erişebilir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde vatandaşlık almak için en az 5 yıl kesintisiz ikamet etmek gerekmektedir. Ancak bu, başvuru için yeterli değildir. Başvurular, KKTC İçişleri Bakanlığı’nın incelenmesi ve onayı ile sonuçlanır. Başvuru sahibinin vatandaşlık için gerekli koşulları taşıması gerekmektedir.

Kıbrıs Kumar yasak mı?
Yapsanız da bir şey elde edemezsiniz.. Çünkü Kuzey Kıbrıs’ta kumar serbest. Hem sanalı serbest, hem de kumarhane kurup oynatması..

Kuzey Kıbrıs’ta kumar yasal bir faaliyettir ve ülkede birçok kumarhane bulunmaktadır. Kumar, turizmin önemli bir gelir kaynağı olduğu için KKTC hükümeti tarafından düzenlenir ve denetlenir. Ancak, kumarhanelerde yaş sınırı uygulanır ve 18 yaşından küçüklerin kumar oynamalarına izin verilmez.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Kuzey Kıbrıs’a Gitmeden Önce Bunları Muhakkak Bilin!