e

Kıbrıs hakkında merak edilenler…

İstanbul Kıbrıs uçuşları yaklaşık 1,5 saat sürüyor. İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanlarından KKTC'nin başkenti Lefkoşa'ya her gün direkt seferler düzenleniyor.
avatar

Ada Mina

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kıbrıs’ta tatil demek, eğlenceli ve unutulmaz bir anılar biriktirmek demek! Akdeniz’in incisi Kuzey Kıbrıs, hem Türk turistler hem de yabancı turistler tarafından sıklıkla tercih edilen vizesiz seyahat edilebilen ülkeler arasında yer alıyor. Peki Kuzey Kıbrıs tatil yerleri nasıldır ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında bilinmesi gereken detaylar neler? Bu güzel Akdeniz ülkesi hakkında tüm merak edilenleri sizler için derledik. Keyifli okumalar.

Kuzey Kıbrıs Nerede Yer Alıyor?

Bir ada ülkesi olan KKTC, Türkiye’ye oldukça yakın. Kuzey Kıbrıs, Türkiye’nin güneyinde Akdeniz’de bulunan Kıbrıs adasının Kuzey tarafında yer almaktadır.

Neden Kuzey Kıbrıs’ta Tatil Yapmalıyım?

20’nin üzerinde kumlu plajı, yılın 270 günü güneşlenebilme imkanı, 2000 yıllık tarihi, görkemli dağları, dost canlısı insanları ve dünyanın en güvenli ülkelerinden birisi olması Kuzey Kıbrıs’ı tercih etmek için en iyi nedenler arasında yer alıyor. Üstelik uygun fiyatlı konaklama imkanları seçenekleriyle de Kuzey Kıbrıs tatil için ideal bir ülke konumunda bulunuyor.

 

Kıbrıs ve Kuzey Kıbrıs’a Nasıl Ulaşabilirim?

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti birbirlerine oldukça yakındır. Türkiye’den Ercan Havaalanına uçuşlar;

 • İstanbul Havalimanı’ndan 70 dakika,
 • Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 70 dakika,
 • Ankara’dan 70 dakika,
 • İzmir’den 60 dakika,
 • Antalya’dan 45 dakika,
 • Adana’dan 30 dakika,
 • Hatay’dan 35 dakika
 • ve Gaziantep’ten 60 dakika sürmektedir.

Havalimanlarından belirtilen uçuş sürelerinde direkt olarak yapılmaktadır. Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a Türk Hava Yolları, AnadoluJet ve Pegasus havayolları direkt uçuş gerçekleştirmektedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İçin Vize Gerekli Mi?

Türk vatandaşlarının yeni tip fotoğraflı kimlik kartları ile (nüfus cüzdanı)rahatlıkla giriş yapabildiği ülkede yabancı ülke vatandaşlarına ülkeye girişte ve en fazla 3 aylık olarak vize veriliyor. 18 yaş altı ve bakıma muhtaç olan, tek başına seyahat edemeyen misafirlerden özel bir muvafakatname isteniyor.

Nüfus cüzdanı ile seyahat etmek isteyen bu kişiler sadece annesi ile seyahat edecekse, babasının muvafakatnamesi, sadece babası ile seyahat edecekse, annesinin muvafakatnamesi ve anne babanın haricinde birisiyle veya yalnız gidiliyor ise anne ve babanın her ikisinin de muvafakatnamesi gerekiyor. Eğer çocuğun velayeti kanuni bir temsilcide ise kanuni temsilcisinin iznini belirten noterce veya resmi makamlarca tasdik edilmiş muvafakatname gerekiyor. Ayrıca pasaport ile çıkış yapmak isteyen T.C vatandaşları 15 TL. çıkış harcı ödeyerek pasaport ile çıkış yapabilirler. (Nüfus cüzdanı dışında kimlik olarak kullanılan diğer belgeler geçerli olmuyor.)

Kıbrıs’a Evcil Hayvan Girişleri Nasıl Oluyor?

Kuzey Kıbrıs’a evcil hayvanınızı götürebilirsiniz. Evcil hayvanınızın kimliği ve aşılarının tam olması yeterlidir. Kuzey Kıbrıs’ta evcil hayvan kabul eden oteller Merit Crystal Cove (Rezervasyonlu) ve Concorde Luxury Resort Hotel (ücretli) hizmet sağlamaktadır.

Kıbrıs Havalimanları Transfer Süreleri Nedir?

Ercan havaalanından Girne bölgesine transfer süreleri yaklaşık 40 dakikadır. Kuzey Kıbrıs’ın diğer bölgelerine de 40-75 dakika arası transfer süreleri değişiklik göstermektedir.

 

KKTC’den Güney Kıbrıs’a Giriş Yapılabilir Mi?

Avrupa Birliği vatandaşları Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs’a veya Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a kolayca geçebilmektedir. Diğer ülke vatandaşları ise Güney Kıbrıs’a gitmeden önce vize almaları gerekmektedir. Kuzey Kıbrıs devleti Nijerya ve Ermenistan vatandaşları hariç hiç kimseden vize talep etmemektedir.

Kuzey Kıbrıs Hava Koşulları Nasıldır?

Kıbrıs yılda 270 günden fazla güneşlenme süresine sahiptir. İlkbahar ve sonbahar ılımandır (20-25 °), yazlar sıcak (35 °) ve kışlar kurak ve güneşlidir (16 °). Yaz döneminde

Kuzey Kıbrıs’ta Hangi Para Birimi Kullanılıyor?

Kuzey Kıbrıs Türk Lirası’nı (TL) kullanmaktadır ancak her yerde Dolar, Euro, Pound vb para birimleri de kullanılmaktadır. Kuzey Kıbrıs’ta fiyatlar Avrupa ülkelerinden ve Güney Kıbrıs’tan yaklaşık %30 daha ucuzdur.

Kuzey Kıbrıs’ta Hangi Bankalar Bulunur ve Kredi Kartı Kullanımı Nasıldır?

Kuzey Kıbrıs’ta Yapı Kredi Bankası, Finansbank, Ingbank ve Akbank hariç Türk bankalarının şubeleri bulunmaktadır. KKTC’de şubesi olmayan bankaların ATM’leri de bulunmamaktadır. Kredi kartı kullanımında VISA /MASTERCARD geçerlidir. Ayrıca Garanti bankası ve İş bankası taksit kampanyaları bazı alışveriş mağazalarında geçerlidir.

 

Kuzey Kıbrıs’tan Neler Alınır?

Kuzey Kıbrıs ünlü markaların replikalarını bulmak mümkündür. Ayrıca alkollü içeceklerin fiyatları da oldukça makuldür. Fakat KKTC’den Türkiye’ye dönüşlerde el bagajında uçağa alkol alınmaz ve uçağa verilecek bavullarda sınırlı miktarda alkollü içki getirebilmektedir. Tütün ürünleri Duty Free’ler haricinde marketlerde Türkiye ile aynı fiyattan satılmaktadır.

Kuzey Kıbrıs’ta Elektrik Prizleri Nasıldır?

Kuzey Kıbrıs’ta 240v’luk elektrik kaynağı vardır ve İngiliz tipi 3 pinli dikdörtgen uçlu fişleri kullanılmaktadır. Elinizdeki elektronik cihazınıza göre bir dönüştürücü almanız Kıbrıs tatilinde gerekebilmektedir.

Kuzey Kıbrıs’ta Araç Kullanımı Nasıldır?

Kuzey Kıbrıs’ta, İngiltere’de olduğu gibi soldan araç kullanılmaktadır. Yol işaretleri genelde İngilizce ve Türkçe’dir. Yayalar ve araçlar trafik kurallarına uymaktadır ve araç trafiği oldukça sakindir.

Şehir içi, hastane, okul olduğu bölgelerde hız limiti maksimum 50 Km’dir. Hız kontrolleri kameralar ile takip edilmektedir.

Kuzey Kıbrıs’ta Hangi Diller  Konuşuluyor?

Kuzey Kıbrıs’ta Kıbrıslı Türkler Türkçe konuşmaktadır ve birçoğu da iyi derece İngilizce bilmektedir. Konaklayacağınız oteldeki personeller de İngilizce, Türkçe, Rusça, Almanca vb. dilleri akıcı şekilde konuşabilmektedirler.

Kuzey Kıbrıs’ta Telefon ve Operatör Kullanımı Nasıldır?

Kuzey Kıbrıs’ın cep telefonu kapsama alanı oldukça güçlüdür. Tatile gelmeden önce telefonunuzu uluslararası görüşmelere aktif hale getirmeniz yeterli olmaktadır. Operatörünüzün yurt dışı tarifelerinden faydalanmanız faturanızın şişmemesi için önem arz etmektedir. Ayrıca limitli internet kullanımı aşımlarında ücret çok yüksek olduğundan dikkatli olmanızı öneririz.

Kuzey Kıbrıs’ta Hangi Zaman Dilimi Kullanılmaktadır?

Kuzey Kıbrıs’ta dünyada uygulanan saat uygulaması geçerlidir. Belirli dönemlerde Türkiye ile arasında 1 saat fark bulunmaktadır.

Kuzey Kıbrıs’ta Araç Kiralayabilir Miyim?

Kuzey Kıbrıs’ta araç kullanmak için geçerli ehliyetinizin olması yeterlidir. Önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Trafik akışı sağ taraftan ilerlediğinden özellikle direksiyonun solda olduğu ülkelerden gelen misafirler trafikte dikkatli olmalıdırlar.

Kuzey Kıbrıs’ta Nerede Yemek Yiyebilirim?

Kuzey Kıbrıs lezzetleri saymakla bitmez! Kuzey Kıbrıs’ta, geleneksel Kıbrıs Türk yemeklerinin servis edildiği ve Kıbrıslı aileler tarafından işletilen yerel tavernalardan, ödüllü uluslararası restoranlara kadar birçok imkan bulunmaktadır. Özellikle otellerin içerisinde yer alan restoranlar üst seviyedeki servis kalitesiyle adından söz ettirmektedir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Kıbrıs hakkında merak edilenler…