Kıbrıs hakkında merak edilenler…

37
0

Kıbrıs hangi ülkeye ait?

Adanın güneyi etkin olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altında; Adanın kuzeyi Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi’ne göre, Türkiye’nin işgali altındadır. Bağımsızlığını tek taraflı ilan eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin sadece Türkiye ile diplomatik ilişkisi bulunmaktadır.

Kıbrıs Türk Lirası geçiyor mu?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmi para birimi Türk Lirası’dır. Ancak ülkede İngiliz Sterlini de sıklıkla kullanılmaktadır.

Kıbrıs nasıl bir ülke?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Akdeniz’de bulunan en büyük üçüncü ada olup mükemmel iklimi, sıcak insanları, çeşitli kültür ve doğal güzellikleriyle tanınan bir ülkedir. %70’i Türkiye’den olmak üzere 100’den fazla ülkeden gelen öğrencisiyle yükseköğrenim için en çok tercih edilen ülkeler arasındadır.

Kıbrıs için pasaport lazım mı?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giriş ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden çıkış, belirlenmiş limanlardan ve kapılardan, geçerli pasaport veya seyahat belgesi ile yapılır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının KKTC’ye seyahatinde gerekli belgeler: T.C. Nüfus Cüzdanı veya Kimlik Kartı veya Geçerli Pasaport.

Kıbrıs kaç saat sürer?

İstanbul Kıbrıs uçuşları yaklaşık 1,5 saat sürüyor. İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanlarından KKTC’nin başkenti Lefkoşa’ya her gün direkt seferler düzenleniyor.

Kıbrıs biletleri neden pahalı?

Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Orhan Tolun, KIBRIS’a konuşarak, ülkemize, İstanbul dışından uçuş olmaması, pandemiden dolayı talep azlığı ve normal uçuşların serbest bırakılmama gibi sebeplerle uçak bileti fiyatlarının bu derece arttığına dikkat çekti.

Kıbrıs’ta kış nasıl geçer?

Kışlar ılık geçer fakat aynı zamanda en yağışlı aylar Aralık, Ocak ve Şubat’tır. Girne dağları ve civarlarına büyük ölçüde yağmur düşer ve Girne bölgesinin havası adanın diğer bölgelerine göre daha iyidir. Kuzey Kıbrıs’ta kış sıcaklığı 15 ° C civarındadır ve hava son derece keyiflidir.

Share your thoughts...

Bir cevap yazın