e

Karadeniz’in nefis tatları

avatar

Blogger

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Karadeniz’in iklimi ve bölgede yetişen meyve ve sebzeler, bölge mutfağını şekillendiren en önemli karakteristik özelliklerdendir. Siz de Karadeniz yemeklerini ve ürünlerini tadarak bölgenin kültürünü keşfedebilirsiniz!

Çeşitli Lezzetleriyle Bolu

Enfes mutfağı ile bilinen Bolu, aynı zamanda aşçılık sanatındaki başarısı ve ünü sınırları aşan yetenekli aşçıları ile tanınmaktadır. Bolu’nun aşçılıktaki başarısı, Fatih Sultan Mehmet dönemine kadar uzanır. Osmanlı döneminde saray mutfağı da Bolulu aşçılara emanettir. Bu nedenle lezzet denince akla Bolu gelmesi de şaşırtıcı değildir. Bolu’nun en ünlü yöresel yemeklerinden biri olan İmaret çorbası, pirincin sütte pişirilip soğanla baharatlandırılması ile hazırlanır. Bolu’ya geldiğinizde İmaret çorbasını ve Abant kebabı ile Kartalkaya kebabını mutlaka tatmalısınız.

Karadeniz’in Herhangi Bir Yerinde Hamsi Denemeyi Unutmayın

Karadeniz kültürü ve mutfağının değişmez bir parçası olan hamsiTürkiye’nin de en gözde balığıdır. Türkiye’nin her yerinde tüketilmesine karşın, Karadeniz kıyıları hamsinin yetiştirildiği ve avlandığı en önemli yerlerdendir.

Karadeniz’in her kıyı kentinde, özellikle Trabzon ve Rize‘de, hamsi balığı sofraların baş tacıdır. Ayrıca Karadeniz bölgesinde sadece hamsi tava değil, hamsili ekmek ve hamsili pilav da bölgenin vazgeçilmez lezzetlerindendir.

Kuymak, Trabzon

Muhlama (Mıhlama) olarak da bilinen kuymakTrabzon mutfağının kahvaltı için hazırlanan en özel yemeklerinden biridir. Kuymak; mısır unu, tereyağı ve yöreye özel bir peynirin birlikte yavaşça pişirilerek bulamaç haline getirilmesiyle yapılır. Yine yöreye özgü ama daha az bilinen Höşmerim ise aynı malzemelerin kaymakla yapılıp üzerine bal ya da şeker eklenmesiyle hazırlanır.

Çay, Rize

Türkiye’deki çaylıkların % 60’ı Rize‘de bulunur. Rahatlatıcı ve keyifli bir içecek olan çay, kahvaltı sofralarının vazgeçilmez içeceğidir. Türkiye’de en çok tüketilen içecek olan çay, farklı harmanlanan çeşitleri ile sevdikleriniz için de mükemmel bir hediyeliktir!

Pide, Samsun

PideKaradeniz Bölgesi’nin en popüler yemeklerinden biridir. Üstelik Samsun pidesi sadece Karadeniz’in değil, tüm Türkiye’nin en meşhur lezzetleri arasında yer alır. Samsun’un üç ilçesi; BafraÇarşamba ve Terme kendine özgü farklı pide türleri ile öne çıkar. Bu pidelerin hepsinin hamurları da farklıdır. Samsun pidesinin kıymalı, peynirli, kavurmalı ve kuşbaşılı gibi her damak tadına özel pek çok çeşidi bulunur.

Fındık, Giresun & Ordu

Tüm dünyadaki fındık üretiminin %60’ı Türkiye’de üretilmektedir. Giresun ve Ordu ise Türkiye’de ve dünyada fındık yetiştirme kapasitesi olarak ilk sırada yer alır. Bu iki şehrin her köşesinde fındıklıkları görebilir ve taze fındık satın alabilirsiniz. Giresun ve Ordu’ya geldiğinizde en lezzetli fındıkları tadacağınıza emin olabilirsiniz.

Elma, Amasya

Misket elması olarak da bilinen Amasya elması, bir tarafı kırmızı, diğer tarafı sarı ve yeşil olan küçük bir elmadır. İnce bir kabuk yapısına, hoş bir kokuya ve güzel bir tada sahip olan elma sert ve dayanıklı olmasıyla öne çıkar.

Tescilli bir ürün olan Amasya elmasını tüm Karadeniz‘de bulabilir ancak en lezzetlilerinin tadına yetiştiği yer olan Amasya’da bakabilirsiniz.

Leblebi, Çorum

Çorum, şüphesiz yöresel lezzetlerden biri olan meşhur leblebisi ile öne çıkar. Leblebi, bu şehrin sembollerinden biridir. Sade, biberli, şekerli, çikolatalı gibi farklı çeşitleri olan leblebiler odun ateşinde pişer ve Türkiye’nin her yerine ihraç edilir.

Taşköprü Sarımsağı, Kastamonu

Kastamonu‘nun Taşköprü ilçesi, Türkiye‘nin en fazla sarımsak üreten yerlerinden biridir. Şubat ve Mart aylarında ekilen sarımsak, temmuz ayında hasat edilir. Taşköprü Sarımsağı, ortalama sarımsaktan daha büyüktür. Bu sarımsak sadece çok fazla üretilmesi ile değil çok leziz ve sağlıklı olmasıyla da adından fazlasıyla söz ettirir.

Vakfıkebir Ekmeği, Trabzon

Trabzon’un tanınmış ilçelerinden biri olan Vakfıkebir kendine özgü ekmeği ile ünlüdür. Bir yarımküreyi andıran büyüklüğe sahip olan Vakfıkebir ekmeği, odun ateşinde pişer. Ekmeğin lezzetini yerel un ve sudan aldığı söylenir. İlçede, ağustos ayının ilk haftasında, Vakfıkebir ekmeğinin tanıtımı için bir festival de düzenlenir.

Kuru Fasulye, Rize

Rize‘nin Çayeli ilçesi kuru fasulye yemeği ile öne çıkıyor. Çayeli fasulyesi olarak bilinen bu özel yemek, özel pişirme yöntemi ve sunumu ile 80’li yıllardan beri Türkiye’nin en sevilen lezzetlerindendir. Yapımı çok da kolay olmayan Çayeli fasulyesi, birkaç saat boyunca suda bekletildikten sonra uzun süre pişirilir ve bölgenin besi hayvanlarının eti eklenerek servis edilir.

Laz Böreği, Artvin

Türkiye’nin börekleri genelde tuzlu hamur işleriyle yapılsa da Laz böreği, içinde muhallebisi olan ve şerbetle yapılan bir tatlıdır. Laz halkının yaşadığı yerlerde sevilir.  Özellikle Laz nüfusun çok olduğu Artvin ile özdeşleşmiştir.

Anzer Balı, Rize

Bal üretimi, Rize yaylalarında önemli bir yere sahiptir. Yaylalar, yüksek irtifalı dağlarda bulunur ve çeşitli endemik bitkilere sahiptir. Dünyada eşsiz ve ünlü olan Anzer balı, Rize’nin zengin bir bitki örtüsüne sahip olan yüksek yaylalarında üretilir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Karadeniz’in nefis tatları