e

Diyarbakır Hakkında herşey…

avatar

Blogger

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Diyarbakır özellikleri nelerdir?

Yeryüzü şekilleri açısından genelde dağlarla çevrili, ortası hafif çukurlaşmış görünümdedir ve Güneydoğu Torosların kollarıyla çevrilidir. En yüksek dağı Muş sınırı yakınındaki Anduk Dağıdır (2830m). İklim İlde sert ve kurak bir yayla iklimi hakimdir. Yazları çok sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlı geçer.

Diyarbakır’ın ismi neden Diyarbakır?

Müslüman Arapların egemenliği sırasında buraya yerleşen Bekr (بکر) kabilesinden dolayı Diyâru Bekr (ديار بكر, “Bekr kabilesinin yurdu”) olarak kayıtlara geçmiştir. Diyâru Bekr (daha sonraları Diyarbekir), Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarına kadar daha çok bir bölge adı olarak kullanılmıştır.

Diyarbakır’ın en ünlü şeyi nedir?

Gezilecek yerler: Ulu Cami, Hevsel Bahçeleri, Anzele Parkı, Diyarbakır Surları, Birkleyn Mağaraları… Ünlü yemekler: meftune, pıçık, duvaklı pilav, nardanaşı, mahlepli Diyarbakır çöreği, ayvalı kavurma, cartlak kebabı, kaburga dolması… Antika ürünler ve seramikler. Diyarbakır karpuzu.

Diyarbakır geçim kaynağı nedir?

Eşsiz doğal zenginlikleri ve kültürü ile kadim bir şehir olan Diyarbakır, kültür turizmi bakımından büyük potansiyel taşıyor. Diyarbakırın ekonomisi tarıma dayanır. 650 bin hektar ekilen alan bulunmaktadır. Buğday, arpa, pirinç, mercimek, darı, baklagiller ve saf pamuk üretimi özel yer tutmaktadır.

Diyarbakırda hangi mezhepler var?

Tarihi kaynaklar incelendiğinde günümüzde Şâfiî mezhebine mensup olanların çoğunlukta yaşadığı bu şehrin farklı mezheplere de ev sahipliği yaptığı görülmektedir

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Diyarbakır Hakkında herşey…