e

Çanakkale Şehitler Abidesi hakkında bilinmeniz gerekenler..

Çanakkale Şehitler Abidesi'nin Atatürk öyle betimlediği için 40 metrelik bir anıt olarak dikilmesine karar verilir.
avatar

Blogger

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çanakkale Şehitler Abidesi hakkında bilinmeniz gerekenler… Gelibolu Yarımadası’nın en çok ziyaret edilen ana ziyaret noktası olan Abide, Eski hisarlık Burnu üzerinde yer almaktadır.

Açılan bir proje yarışması sonucunda 37 proje arasından Doğan Erginbaş, İsmail Utkular ve Feridun Kip tarafından hazırlanan proje seçilmiş olup Abidenin temeli 17 Nisan 1954 tarihinde atılmıştır.

İkinci Anafartalar Zaferi’nin 45. Yıldönümü olan 21 Ağustos 1960 tarihi ziyarete açılan Çanakkale Şehitler Abidesi, Çanakkale Muharebeleri’nde şehit düşen tüm askerlerimizi simgelemekte ve onların anısını yaşatmaktadır.

Mimarı Doğan Erginbaş’ın kendi ifadesiyle abide Tüm coğrafyalardan gelen şehitlerimizin toplu bir şekilde göğe yükselişini temsil etmektedir. Ayaklarının üzerinde muharebe anlarını yansıtan kabartma rölyefler bulunmaktadır.

Her yıl 18 Mart tarihinde, ülkenin dört bir yanından gelen vatandaşlar ve devlet erkânı tarafından Abide tören alanında anma merasimleri düzenlenmektedir.

Abidenin arka bölümünde yer alan sembolik mezarlıklar2007 yılında ziyarete açılmıştır. Şehitlikte Çanakkale Muharebeleri sırasında şehit düşen ve bugüne kadar isimleri tespit edilebilmiş 59.408 şehidimizin isimleri bulunmaktadır.

Yine sembolik şehitliğin önünde muharebe dönemini yansıtan 45 m uzunluğunda bir rölyef bulunmaktadır. Rölyefi geçtikten sonra, sembolik şehitliğin başlangıç bölümünde meçhul asker mezarı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün 1934’te müttefik askerleri

için söylediği sözlerin yer aldığı mermer bir kitabe bulunmaktadır. Arıburnu muharebelerinden sonra bir Anzak askerinin yanında Avustralya’ya götürdüğü ifade edilen ve bir Türk askerine ait olan kafatası, yıllar sonra10 Mart 2003 tarihinde Türkiye’ye teslim edilmiş olup18 Mart 2003’te resmi törenle bugünkü noktaya defnedilmiştir.

çanakkale

Çanakkale Şehitlik turunda nerelere gidilir?

Gezi Noktaları: Kilitbahir, Namazgah Tabyası, Rumeli Mecidiye Tabyası ve Seyit Onbaşı Anıtı, Havuzlar Şehitliği, Soğanlı Dere Şehitliği, Şahin Dere Şehitliği, Alçıtepe Köyü, Salim Mutlu Müzesi, Çanakkale Şehitleri Abidesi, Seddülbahir Köyü ve Kalesi, Ertuğrul Koyu ve Yahya Çavuş, Anzak Koyu, Mehmetçiğe Saygı Anıtı, …

Çanakkale Şehitliği giriş ücretli mi?

Giriş Ücreti ve Rezervasyon

Bu müzeyi ücreti kişi başı 13 TL. Ziyaretleriniz için rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Çanakkale şehitliği gezmek ne kadar sürer?

Normal bir Şehitlik ziyareti için 6 -8 saat arası bir zaman gerekmektedir.

Gelibolu’da şehitlik var mı?

Gelibolu Yarımadası’nın en çok ziyaret edilen ana ziyaret noktası olan Abide, Eski hisarlık Burnu üzerinde yer almaktadır.

şehitlik

Çanakkale Şehitler Anıtı Neden 41.7 metre?

Her Gün Atatürk’le Beraber.”

Bunun üzerine Çanakkale Şehitler Abidesi’nin Atatürk öyle betimlediği için 40 metrelik bir anıt olarak dikilmesine karar verilir. Daha sonra yine de hakkını ödeyemezsiniz dediği için de üstüne Atatürk’ün boyu olan 1,70 de eklenmiştir. Çanakkale Şehitler Abidesinin boyu 41,7m. olur

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Çanakkale Şehitler Abidesi hakkında bilinmeniz gerekenler..