e

Anıtkabir hakkında merak edilenler…

750 bin metrekarelik bir alan üzerinde aslanlı yol, tören meydanı,mozole ve on kuleden oluşan Anıtkabir, 907 metre yüksekte yer alıyor. Ata'nın kabri 40 tonluk yekpare mermerden yapılan sembolik lahtin yaklaşık 7 metre altındaki mezar odasında bulunuyor.
avatar

Blogger

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Anıtkabir hakkında merak edilenler… Ankara’nın eski adı nedir?

Belgelere dayanmayan ve günümüze kadar gelen söylentilere göre tarihte bahsedilen ilk adı Galatlar tarafından verilen ve Yunanca “çapa” anlamına gelen Ankyra‘dır. Bu isim zamanla değişerek Ancyre, Engüriye, Engürü, Angara, Angora ve nihayet Ankara olmuştur.

Anıtkabir hafta sonu acık mı?

Anıtkabir aşağıda belirtilen saatler arasında hergün ziyarete açıktır.

Anıtkabir’de Müzeler ve Anıtlar dahil olmak üzer hiç bir ücret talep edilmemektedir. Aşağıdaki ziyaret saatleri kapsamında dilediğiniz zaman ziyarete gelebilirsiniz.

ANITKABİR

Anıtkabir hergün ziyarete açık mı?

Her gün Anitkabir ücretsiz ziyarete açiktir. Sabah 09.Aksam 17.00 aciktir.Yaz ve kis saatlerde kapanista yarim saat oynar.

Anıtkabir’de neden 24 aslan var?

*Yoldaki 24 aslan, 24 Türk Oğuz boyunu simgeliyor. Türk tarihinde güç ve temsili simgeleyen aslanların oturur durumda tasvir edilmesi ise Türk milletinin barışa verdiği önemi gösteriyor. Ziyaretçileri Aslanlı Yol’un sonunda 15 bin kişi kapasiteli tören meydanı karşılıyor.

Anıtkabir’de fotoğraf çekmek yasak mı?

*10. Atatürk ve kurtuluş savaşı müzesi içinde fotoğraf çekilemez ve kamera ile kayıt yapılamaz. ancak basin ve diğer kuruluşların anıtkabir’i tanıtıcı film ve fotoğraf çekim talepleri özel izne tabidir.

ANITKABİR

Anıtkabir’in tavanı altın mı?

Ata’nın sağlam karakterine yakışan mimari;

Depreme karşı dayanıklı kılmak için tıpkı bir geminin su altındaki kısmı gibi toprağın içine yerleştirilen Anıtkabir’de mozolenin iç duvar ve zemini en nadide mermerlerle kaplanırken, tavanları renkli ve altın varaklı İtalyan mozaikleriyle süslenmiş.

Atatürk yerin kaç metre altında?

750 bin metrekarelik bir alan üzerinde aslanlı yol, tören meydanı,mozole ve on kuleden oluşan Anıtkabir, 907 metre yüksekte yer alıyor. Ata’nın kabri 40 tonluk yekpare mermerden yapılan sembolik lahtin yaklaşık 7 metre altındaki mezar odasında bulunuyor.

Mustafa Kemal Atatürk Mumyalandı mı?

Ölüm belgesini imzalayanlardan Prof. Mehmet Kâmil Berk, Atatürk’ün çenesini ipek mendille, ayak başparmağını ise bandajla bağladı. Cenazesi erteleneceği için cenazesi, Ankara’daki Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nden (GATA) bu amaçla gelen patolog Prof. Lütfi Aksu tarafından mumyalandı.

 

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Anıtkabir hakkında merak edilenler…